Három fantasztikus roadster a benzinkorszak alkonyára

Sok más márkához hasonlóan a sportautógyártók is fokozatosan az elektromos hajtásra állnak át, de előtte még olyan lélegzetelállító modellekkel kápráztatnak el, amelyek a legtöbbet hozzák ki a nagyszerű benzinmotorokból. Mutatunk három nyitott tetős újdonságot.

Nem kerülhetik el az elektromos hajtásra való átállást a legdrágább szupersportautók gyártói sem, ezért a stratégiájukban már kitűzték, hogy mikor váltanak emissziómentes motorokra. Az Aston Martinnak például 2025-ben jelenik meg az első elektromos autója, és a következő évtől már minden modelljükben dolgozik majd valamilyen elektromos hajtás, 2030-tól pedig néhány limitált példányszámú különlegeséget leszámítva teljesen eltűnnek a hagyományos belsőégésű motorok a kínálatukból. A rajongók bizonyára nagyon fogják bánni, de addig is megmutatják, mit lehet kihozni a benzinmotorokból.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

A Vantage az Aston Martin belépőmodellje, és az előző generációja magától értetődően készült a fenséges V12-es motorral. A jelenlegi széria egészen mostanáig csak az AMG-től származó 4 literes biturbó V8-assal volt kapható, de az Aston Martinnál nem feledkeztek meg azokról sem, akik mindenképpen tizenkét henger zenéjét szeretnék hallgatni.

Idén tavasszal jelent meg a Vantage kupé V12-es változata, benne a DB11-ből és DSB Superleggerából ismerős

5,2 literes V12-essel, amivel 510-ről 700 lóerőre nőtt a teljesítménye,

a maximum nyomatéka 753 Nm. A Vantage egy kicsivel gyorsabb is lett, 3,8 helyett 3,5 másodperc alatt gyorsul százra, és 306 helyett 320 km/órás végsebességre képes.

Az Aston Martin most roadster változatban is leleplezte a V12-es Vantage-t,

amely a kupéhoz hasonlóan szélesebb karosszériát és szénszálas anyagból készült elemeket kapott. A kerekeket karbonkerámia fékrendszer lassítja, és a nagyobb teljesítményhez igazították a nyolcfokozatú automatát, a kormányzást és a lengéscsillapítást is.

A V12-es változatot első ránézésre is meg lehet különböztetni a V8-as Vantage-től, hiszen vízszintes rácsok kerültek a hűtőmaszkjára, a kipufogókat középre rendezték, és felárért méretes légterelő szárny is elérhető. Az Aston Martin tényleg búcsúszériának szánja a 12 hengeres roadstert, ugyanis csak 249 példányt gyártanak belőle, és már mind elkelt előre.

Bugatti W16 Mistral

A Chiron a pályafutása végére ért, és a Veyronnal ellentétben mostanáig nem készült belőle roadster, pedig a valaha gyártott összes Bugatti negyven százalékát nyitott tetővel gyártották le. A Bugatti megtehette volna, hogy egyszerűen csak levágja egy Chiron tetejét, de inkább egy teljesen önálló modellt alkotott, ami ugyanakkor a Chiron alapjára épül.

A mediterrán szélről elnevezett W16 Mistral ugyanazt a

8 literes, négy turbóval szerelt W16-os motort kapja,

mint a Chiron, de nem az 1500 lóerős változatot, hanem az 1600 lóerőst, ami a Chiron Super Sport mellett olyan limitált szériás különkiadásokat is hajt, mint a Centodieci, a Divo és az egyetlen példányban készült La Voiture Noire.

A fent nevezett modellekhez hasonlóan a Mistral sem hasonlít a Chironra, hanem teljesen egyedi dizájnt kapott, például a fényszórók a Divo, a hátsó lámpák a Bolide formájára emlékeztetnek. Az alacsony szélvédőt a Type 57 Roadster Grand Raid ihlette, míg az ülések mögötti áramvonalas idom egyben

a motor légbeömlőjeként szolgál, és bukókeretként védi az utasokat.

A Chiron adta a mintát az utastér berendezéséhez, de találunk újdonságokat is, például az ajtók különleges szőtt bőrborítását, vagy a váltókar borostyánbetétjét. A Bugatti egyelőre nem árulta el a W16 Mistral végsebességét, de azt igen, hogy a Veyron Grand Sport Vitesse 408,8 km/órás rekordja után

ismét a világ leggyorsabb roadstere címére pályáznak vele.

A Bugatti többi modelljéhez hasonlóan a W16 Mistral is limitált szériában készül, 2024-től csak 99 példányt gyártanak belőle, és az ötmillió eurós roadsternek már a bemutatója előtt minden darabját lefoglalták. A Bugatti ezzel a csodával búcsúzik a W16-os motorjától, a Rimac partnereként ugyanis a jövendő modelljeiben már szerepe lesz a villamosításnak.

Zagato Mostro Barchetta

Az ötvenes évek végén a legendás Formula–1-es pilóta Stirling Moss számára gyártott egyedi áramvonalas kupét a Zagato, és ezt elevenítette fel a milánói stúdió a 2015-ben bemutatott, szintén Mostro névre keresztelt sportautójával. Az alapokat ezúttal is a Maserati egyik modellje, a GranTurismo szolgáltatta, összesen öt darabot építettek belőle.

Hét évvel a kupé után a Zagato idén végre elkészült a Mostro roadster-változatával is,

aminek olaszosan Barchetta lett a neve. A klasszikus vonalvezetése alatt modern technikát találunk, a karosszériaelemek például szénszálas anyagból készültek, ezért az izmos sportautó mindössze 1200 kilogrammot nyom.

A kupéval ellentétben a Mostro Barchetta vevője kétféle Maserati-motor közül választhat.

A 4,2 literes, 420 lóerős V8-as szívómotor helyett kérheti az MC20-ban megjelent vadonatúj Nettuno erőforrást, a 3 literes biturbó V6-ost is 630 lóerővel, amihez hatfokozatú szekvenciális sebességváltó jár, akárcsak a nyolchengereshez.

A hátsókerék-hajtású Mostro – a neve jelentése szörnyeteg – nem kapott menetstabilizáló elektronikát, ezért a vezetése profi sofőrt kíván. Az utastere versenyautósan spártai, mégis bőrkárpittal borított, és a kupéhoz hasonlóan öt példányt gyártanak belőle. Még éppen időben, mielőtt éveken belül a Maserati is teljesen átáll az elektromos autózásra.

Elektromos csúcsmodellek

A szupersportautók között már elkezdődött az átállás a tisztán elektromos hajtásra, a Lotus például már bemutatta az első emissziómentes csúcsmodelljét, az Eviját, és a horvátországi Rimac is megkezdte a Nevera sorozatgyártását. A Maserati is hamarosan bemutatja az első elektromos modelljét, az új Grecale szabadidő-autónak és a GranTurismo utódjának is lesz ilyen változata Folgore néven.

zagato mostro | nagy sztori | Maserati | bugatti w16 mistral | aston martin

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom