Museum of the Moon – ezen a néven fut Luke Jerram egyedülálló installációja, mely mindig máshol bukkan fel, de akárhol megjelenik, csodájára járnak, és élményszámba megy már csak a puszta valója is. Egy hét méter átmérőjű, belülről megvilágított felfújható gömbről beszélünk, amit különböző kontextusokba helyez a művész. Ez a gömb pedig nem más, mint a Hold.
Mi emberek, nem hiába gondoljuk misztikusnak és varázserejűnek a Holdat. Időmérő eszköz, naptár, isten, égitest, fényforrás, éjjeli lámpás szerepeit tölti be, rettenetesen távol van, és mégis néha olyan, mintha itt lenne a szomszédban. Fázisai nem csak a Föld vizeinek aktivitását, a civilizáció egészét, sőt, még a nők szervezetét is befolyásolják. Számos mítosz, vers, dal, film született róla, tényleg kifogyhatatlan inspirációs forrás.
Jerram bristoli tanulmányai alatt ismerkedett meg közelebbről a Holddal, miközben mindennap figyelte az Avon folyó változásait. Két projektje is épít az ottani tapasztalatokra: a Tide illetve a Museum of the Moon. A Holdat ábrázoló hét méter átmérőjű felfújható gömbre egy 120 dpi nyomtatott holdfelszínkép fekszik, mely a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű űrszonda felvételei segítségével készült el.
Fotón is úgy tűnik, hogy minden kráterével és völgyével együtt ez egy texturált felület, de valójában teljesen sima, a fényhatás és a szuper minőségű felbontás teszi élethűvé.
Az utazó installációhoz Hold tematikájú előadások, programok, zenék is társulnak. A zenékért az a BAFTA-díjas Dan Jones felelős, akinek számos filmzenét is köszönhetünk, de David Attenborough: Az emlősök élete című ismeretterjesztő filmje is Jones munkája. Kültéren és beltéren egyaránt felbukkanhat az élethű miniatürizált Hold.
Legutóbb Bournemouth-ban, a Szent Péter templomban tűnt fel, de installálták már angol és kínai uszodákba, litván parkba, hongkongi sugárútra, további katedrálisokba, francia pályaudvarra, és a Glastonbury Fesztiválon is feljött Luke Jerram Holdja.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash, MyMoon.org)
museum of the moon | luke jerram | installáció | művészet | hold | kiállítás
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!