A vakolás technikája elsődlegesen a fal típusától függ. Más a felhordási technológia vályogfal és más téglafal esetén. Fontos, hogy száraz és teherbíró legyen az aljzat. Vályogfalnál feltétlenül javasolt a vakolaterősítő háló használata. Régen a mesteremberek a hálót maguk készítették, manapság azonban már készen megvehetők.
A vakolaterősítés témakörét járjuk körbe ebben a cikkben.
A vakolaterősítés fajtái
A vakolaterősítés fő funkciója, hogy a vakolatot összetartsa, tehát a vakolatfelület zárt és repedésektől mentes legyen. Felveszi és eloszlatja a felületi feszültséget. Ehhez általában különböző anyagokból készült hálókat és szöveteket használnak:
- impregnált üvegszövet
- üvegszál erősítésű háló
- drótháló
- jutaháló
A hálókat és szöveteket a repedések megelőzésére és javítására használják, illetve akkor, ha vegyes a falazat, tehát különböző építőanyagokat alkalmaznak, vagy a vakolat mozgására lehet számítani. A különböző anyagok tágulása, duzzadása nem egyforma, ezért keletkezik a felületi feszültség. A hálók feladata, hogy elvezesse ezeket a feszültségeket.
Az egyes vakolaterősítések jellemzői
Az üvegszálas renderelő háló szilárdságot és rugalmasságot biztosít. Ezt a hálótípust széles körben használják a fal megerősítéséhez, a külső fal szigeteléséhez és a tető vízszigeteléséhez történő vakoláshoz. A hálót még nedves állapotban be kell ágyazni az alaprétegbe, nem túl közel a felszínhez a vakolat külső harmadában.
Rovátkás simítóval fel lehet hordani az alapréteget a falra a kívánt vastagságban, majd a hálót bele lehet nyomni az alaprétegbe.
Az üvegszálas háló remekül alkalmazható mészvakolatok, vályogvakolatok, agyagvakolatok esetén. A hálónak minden esetben úgy kell elhelyezkednie, hogy teljesen el legyen fedve.
A BIOKAY vályogvakolatokat forgalmazó Biobaushop által forgalmazott STEICO típusú vakolathordó tábláknál is ezt célszerű alkalmazni.
Az üvegszálas erősítés előnyei:
- könnyű telepítés
- magas fokú stabilitás
- tűz- és lúgállóság
- rozsdamentesség
- rugalmasság
- nagy szakítószilárdság
A dróthálós erősítések lúg- és korrózióállóak. Nem szabad szorosan az alapfelülethez rögzíteni, hanem mozgásteret kell hagyni, hogy fel tudja venni a feszültségeket. A vakolatot minimum 10 mm vastagságban kell felhordani, hogy fedje a hálót.
A jutaszövet háló kiváló természetes helyettesítője a műanyaghálóknak. Vályogvakolatokhoz többnyire ezt használják. Nagyon rugalmas, akár még vakolatdíszek is készülhetnek belőle. Műemléki épületeknél csak ezt engedik. A jutaszövet általában ritka szövésű, stabilizált. Bonyolultabb vele dolgozni, mint a dróthálóval.
A háló minősége és helyes felhelyezése befolyásolja a többi elem működését is. Fontos, hogy a felület sima, egységes, ütésálló legyen.
(Szponzorált tartalom)
Álomszülte szálloda Dánszentmiklóson, pazar fine dining étteremmel
Ilyen egyedi és domináns ízekkel tud kényeztetni a világ egyik legjobb rumja

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!