A félig francia, félig holland, karibi Szent Márton-szigeten veszélyesen elszaporodtak a zöldes színű szőrzetükről ismert sárgahasú szavannacerkófok.
Az első látásra aranyosnak tűnő állatok Afrikából származnak, és eredetileg a gyarmatosítók házi kedvenceiként és kereskedelmi hajókon érkeztek a szigetre, ahol különösen jó alkalmazkodóképességüknek hála annyira elterjedtek, hogy már néhány őshonos faj túlélését is veszélyeztetik.
A sziget holland részén a hatóságok már elrendelték 450 állat megölését, míg a francia oldalon még zajlik az adatgyűjtés. Az egyik szomszédos szigeten, St. Kittsen közben már annyi lett a majom, mint az ember: 2020-ban összesen negyvenezret számláltak.
A majmok ugyanakkor nemcsak a biodiverzitásra veszélyesek, agresszív viselkedésükkel bosszantják a helyi lakosokat és háziállataikat, felborogatják a szemeteskukákat, és kárt tesznek a kertekben.
Szinte bármit elfogyasztanak a tojásoktól kezdve a dísznövényeken át a gyümölcsökig, és miután étel bőséggel áll rendelkezésre, a majmok szaporodásának sincs, ami gátat vessen természetes módon. Az állatok főleg a 2017-es Irma hurrikán után terjedtek el nagyobb területen, miután a vihar elsöpörte a megszokott élelmi forrásaikat, és újak után kellett nézniük. Így tették be a lábukat mindenhová.
A szavannacerkófokkal ellentétben más majomfajok inkább védelemre szorulnak.
(Forrás: CBS News, képek: Getty Images)
Saint-Martin | biodiverzitás | Szent Márton-sziget | majmok | sárgahasú szavannacerkóf | Sint Maarten
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!