A koronavírus megjelenése előtt rengeteget cikkeztünk a túlturistásodásról. Ennek a jelenségnek az egyik nagy vesztese Velence volt. Az egynapos turistahordák, a tengerjáró hajókról érkező tömegek élhetetlenné tették a történelmi jelentőségű és egyedi szépségű Velencét. Az újraindulás kapcsán azonban körültekintőbben és következetesebben gondolkoznak, a karantén ideje alatt sok dolgot megvizsgáltak, és változtatnak a hozzáálláson, szabályokon és a gazdasági modellen is.
Soktényezős az a helyzet, ami Olaszország egyik legszebb városát jellemzi az elmúlt ötven évben, és különösen az elmúlt két évtizedben. Ezt a várost sokan kihasználták, sok szempontból megalázták, elvették a valódi értékeit, és egy dobogó szív nélküli Disneylandet csináltak belőle. Az irodák, amelyek potom pénzért kínálták a vendégéjszakák nélküli rapid városlátogatásokat, a kereskedők, akik a valódi értékek helyett az ázsiai tömegtermékeket árulták, a tengerjáró hajók, amelyek népes csoportokat hordtak párórás nézelődésre, a turisták, akik azt hitték, itt mindent lehet.
A városvezetés pedig lassan, kapkodva reagálgatott Velence amortizálására. Elodázták az azonnali intézkedéseket, egérutat adtak egyes szereplőknek, miközben a szabályrendszer nem volt konzekvens.
Aztán megérkezett a vírus. A város, amelyet évente többször sújt árvíz, amelyet már annyiszor ítéltek halálra a globális felmelegedés miatt, egyszerre elcsendesedett. A Canal Grandén ficánkoló delfinek híre persze csak annyira igaz, mint a nyolcvanas évek olajfalóinak megjelenése, de a csatornák kitisztultak, a vizek élővilága valóban olyan képet mutat, mintha egy hosszú, krónikus betegségből gyógyult volna fel, új és erős immunrendszerrel.
Luigi Brugnaro polgármester és az egész városvezetés belátta, hogy Velencének arra van szüksége, hogy szeressék és tiszteljék, ez pedig csak úgy lehetséges, ha nem folytatódik az olyan mértékű tömegturizmus, amit a kétezres évek hoztak.
"Ez egy jó lehetőség, hogy az intelligens turizmus felé mozduljunk, olyan utazókkal és világjárókkal, akik már nem kérnek a vírus előtti éra pusztító, lélektelen turizmusából" – mondta Simone Venturini alpolgármester.
Meglehet, hogy az sok sebből vérző Velence az emberéletek tízezreit követelő világjárvány elvonultával vagy lecsendesedésével új időszámításba kezdhet. Ez rövidtávon további gazdasági veszteségekhez vezethet majd – boltok és vendéglátóhelyek szűnhetnek meg –, de hosszútávon akár vissza is térhet egy sokkal élhetőbb, eredetibb, szellősebb Velence.
Mi azt kívánjuk, hogy ne csak higiéniai szempontból változzanak meg az utazási szokásaink, hanem kicsit állítsuk át a túlpörgetett wanderluster-üzemmódot. Tiszteljük a minket fogadó országokat, városokat, falvakat, legyünk hálásak, hogy megtehetjük, hogy ismét egy kávézó teraszán süteményezünk! A változáshoz mi is kellünk.
A koronavírussal kapcsolatos korábbi cikkeink:
- Remélhetőleg nyáron már csak egy rossz emlék lesz – Vendéglátósok a kialakult helyzetről
- Ez az egyetlen dolog, ami pillanatnyilag feledtetheti velem a koronavírus-járványt
- Külföldön élő magyarok mondják el, hogyan élik meg a járványt
- Egy trendelőrejelző szerint a koronavírus “tiszta lapot ad az újrakezdéshez”
- Egy terapeuta szerint nem kéne most nyomasztanunk egymást „motiváló” üzenetekkel
- Így kezdtem új időszámításba a koronavírus miatt
- Akár 2022-ig is szükség lehet a társadalmi távolságtartásra
- Öt film arra az esetre, ha már nagyon hiányzik az utazás
- Éppen az fog megmenteni, amit nemrég a pokolba kívántam
- „Ilyen gyorsan még semmi sem omlott össze körülöttem” – Gerendai Károly-interjú
- Íme hét, szívet melengető felajánlás vendéglátóhelyektől
- Karantén Kantin: jótékonysági receptgyűjtemény hazai gasztroarcoktól
- Még egy mód, amivel a hazai gasztrokultúrát segíthetjük
- Így nyit ki újra Olaszország május elejétől
- Izlandon azt ajánlják, öleljünk fákat, amíg tart az izoláció
- Ne add fel a reményt, üzenik a csodálatos hazai tájak
- Sokkal sötétebb jövőt jósol a légi közlekedésnek a Lufthansa, mint azt eddig hittük
- Semmelweisnek igaza volt! Egy bögrekollekció, ami reagál a koronavírusra
(Fotók: Unsplash)
olaszország | overtourism | tömegturizmus | turisztika | post covid | velence
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!