Close
Így korlátozná itthon a rövidtávú lakáskiadást a szállodaszövetség

Így korlátozná itthon a rövidtávú lakáskiadást a szállodaszövetség

A közösségi szálláshely-szolgáltatás kerületi vagy akár fővárosi önkormányzati szabályozását sürgeti a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ); a kiadható napok számának korlátozását szeretnék elérni, amellett, hogy szerintük magánszemélyeknél három lakásban kellene maximálni a kiadható lakások számát.

Az MSZÉSZ közleményében kiemeli, hogy a rendelet tavalyi módosítása önkormányzati szinten lehetővé tette a kiadható napok számának korlátozását, de szerintük nem ez az egyetlen megoldás az egyensúlyhelyzet megteremtésére a lakóközösségekkel és a piac többi szereplőjével. A szövetség a rendeletmódosítás után munkacsoportot hozott létre a többéves elemzések összefoglalására, a legfrissebb nemzetközi jó példák felkutatására.

A munkacsoport vezetője, Kollin Gergely a közleményben hangsúlyozta: a nagyközönség által csak „airbnb”-ként ismert szálláshelytípusra szükség van Budapesten, főleg a nyári, hátizsákos turistákkal teli időszakban. Az országimázs, az egyenlő versenyfeltételek, a helyi lakosok védelme érdekében viszont fontos az önkormányzatok felelősségteljes döntése, a megfelelő szabályozási környezet kialakítása.

Szeretnék elérni, hogy dolgozzanak ki informatikai megoldást a turisztikai ügynökséggel, ami lehetővé teszi, hogy kizárólag érvényes NTAK (Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ) regisztrációs számmal lehessen regisztrálni az online közvetítő platformokon, valamint egy regisztrációs számmal csak egy egységet lehessen hirdetni. Zárják ki a rendszerből a több lakás egy néven történő értékesítését.

Mint írták, az online közvetítő általi idegenforgalmi adó (ifa) beszedésre és befizetésre van példa más európai városokban – ezzel láthatóvá válik az összes szereplő, és az adóelkerülés, működési engedély nélküli üzemeltetés ellehetetlenülne.

Szerintük szükséges a több lakás kiadására/üzemeltetésre szakosodott gazdasági szervezetek (egyéb szálláshely-üzemeltetők) fokozottabb, célzott ellenőrzése és szakhatósági ellenőrzése (jegyző, adóhivatal, turisztikai ügynökség, fogyasztóvédelem). Egy épületen belül korlátozni kellene a rövidtávra kiadható lakások számát.

Arra is kitértek, hogy egy területen, városrészen belül is korlátozni kellene a kiadható lakások számát, hasonlóan az V. és VI. kerületi szabályozáshoz. Tiltani kell bizonyos számú napnál kevesebbre a lakások kiadását, példaként említik, hogy New Yorkban, harminc napnál nem lehet rövidebb időre kiadni lakást.

A járvány miatt ugyanakkor moratóriumot javasolnak egy–három évre az új működési engedélyek kiadására. A működési engedély kiadásának feltételeit ugyanakkor szigorítani javasolják, így ahhoz kötelező, határozott idejű társasházi hozzájáruló nyilatkozatot írnának elő, bizonyos évenkénti megújítással. Az épület külső bejáratánál kötelező lenne feltüntetni az NTAK regisztrációs számot a szálláshely nevével együtt, akár vizuális sztenderd kialakításával. Előírnák az engedélyhez a 24 órás elérhetőséget és a parkolóhely-megváltást is.

(Forrás: MTI, fotók: Pixabay, Unsplash)

rövidtávú | lakáskiadás | itthon | airbnb | szabályozás

FOLYTASD EZZEL

Ráleltünk Budapest és a BMW legszorosabb párhuzamára

Őszinte, szórakoztató és sorsfordító – Így lett a Körvonal az ország kedvenc játéka

Rendeld meg a Roadster magazin 13. számát!

Beköszöntött az ősz, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 13. száma. Mit találunk benne? Bejárjuk Japán izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik legszínesebb és leghíresebb dizájnerével, Karim Rashiddal, Nápolyban megkóstoljuk Olaszország negyedik legjobb pizzáját, és benézünk az Attolini szabódinasztia műhelyébe is. A Napa-völgyben teszteljük, milyen az új, elektromos Rolls-Royce, és elbeszélgetünk a W luxushotelben megnyitott Nightingale by Beefbar alapítójával, Riccardo Giraudival is. Elmegyünk egészen Dél-Koreáig, hogy megnézzük közelről, milyen a világ egyik leghangulatosabb kávézója, a Mudzsige panzió, ezen kívül pedig találkozunk még párizsi keramikusművésszel, Japánban dolgozó magyar építésszel, vitorlázógép pilótával, egy római napszemüveg brand alapítójával, és a születésnapját ünneplő Babel Budapest megálmodójával is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram