Május 7–24. között tartják az egyik legnagyobb zeneszerzőnk nevét viselő ingyenes eseménysorozatot, ami – mondhatni immáron a szokásos módon – az otthonunkba érkezik. A Bartók Tavasz utolsó napjaihoz közeledve láthatjuk a képernyőn a hazai zenei életbe szinte berobbant Bagossy Brothers Companyt; a 2021-ben új albummal jelentkező, indie/alternatív/folk vonalon utazó zenekar május 22-én csíphető el online a Müpa Fesztivál Színházában. A koncert előkészületeiről és a mögöttünk hagyott viharvert időszakról beszélgettünk az öttagú formáció névadóival, Bagossy Norberttel és Bagossy Lászlóval.
A gyergyószentmiklósi zenekar 2013-ban alakult. Első két évükben Erdély számos településén, fesztiválján felléptek, számaikat pedig az erdélyi rádiók mellett több határon túli, magyarok lakta területen működő, illetve magyarországi rádióadó is sugározta. Megalakulása óta a zenekar négy nagylemezt és egy szimfonikus koncertlemezt adott ki, dalaik sokszoros slágerlista-vezetők, negyedik lemezükkel idén februárban örvendeztették meg rajongóikat. A csapat 2020-ban több elismerést is kapott, Az év hangfelvétele kategóriában Fonogram-díjjal ismerték el, a Petőfi Zenei Díjat pedig két kategóriában (Az év zenekara, illetve Az év férfi előadója) is elhozta.
Sorstársaihoz hasonlóan klubok és fesztiválok színpadai helyett az elmúlt évben csak képernyőn tudta megmutatni magát a Bagossy Brothers Company, bár az együttes viszonylag kevés turnéállomást kötött le a virtuális térbe. Akárhogy is alakult számukra a gyötrelmes esztendő, a fiúk rendre a legtöbbet akarták kihozni egy-egy fellépésből.
"Igyekeztünk önmagunk és a közönség számára is izgalmassá tenni a koncerteket. Ezt úgy próbáltuk elérni, hogy nem klasszikus koncertként tekintettünk rá, hanem sessionként. Inkább egymásnak zenéltünk, amit így a közönség sokkal bensőségesebben tudott megélni. Mint ahogyan mi is" – mesélt a Roadsternek a nehéz időszak kulisszatitkairól Bagossy László, a zenekar basszusgitárosa és vokalistája.
Kívülről azt gondolnánk, elsősorban lelkileg kell másként készülni egy hallgatóság nélküli fellépésre, a többi metódus pedig nagyjából ugyanaz lehet. A Bagossy testvérek másik tagja, a zenekarban gitárosként és énekesként szereplő Norbert szerint a ráhangolódást illetően csekély a különbség. "Inkább maga a koncerten való részvétel más. Hiszen át kell gondolni mindent; hogyan kommunikálsz a közönséggel egy olyan koncerten, melyen nincsenek előtted arcok, hogyan tudod személyessé varázsolni az egészet. Mi ezt azzal próbáltuk kompenzálni, hogy nem a kamerákkal beszélgettünk koncert közben, és nem próbáltunk kifelé szólni sem, hanem inkább úgy állítottuk össze a műsort és olyan struktúrát alkalmaztunk – néha filmes összekötéseket, megoldásokat bevetve –, hogy maximálisan kihasználjuk ennek előnyeit. Gondolok itt a videótechnikára, amivel meg tudtunk oldani pár olyan dolgot, melyeket élőben talán nem lehetne."
A testvérpár azt is elárulta, hogy a zenekar nagyon szereti a Müpát és izgatottan várja a május 22-i fellépést. "Európa- és világszinten is kiemelt helyszínnek számít. Korábban zenéltünk már a kisteremben és a nagyteremben. Amikor először jártunk a Müpában, teljesen odavoltunk a kisteremtől is, pedig akkor még nem tudtuk, hogy létezik egy nagyobb. A nagyteremben ellenben nagyjából olyasmit jelent fellépni, mint amikor azt érzed, na, most megérkeztél valahová. Zseniális volt, és örülök, hogy ismét a Müpában lehetünk" – mondja Norbert.
A streamet este nyolc órától elindító közönség plusztöltetekre egészen biztosan számíthat. Tetszetős fényarzenállal és látvánnyal készül a Bagossy Brothers Company, illetve rengeteg új dallal teszi vonzóvá a setlistet.
A frissen megjelent albumukat még nem volt alkalmuk bemutatni, úgyhogy nagyrészt a 2021-es Fordul a világ című lemezre épül a koncert – tehát, ha úgy tetszik, afféle premiernek lehetünk szem- és fültanúi május 22-én.
"No meg egy élettörténetnek – szúrja közbe Bagossy László. – Arra célzok, hogy mivel ez a negyedik lemezünk, érdekes lesz azt megvizsgálni, honnan indultunk, és meddig jutottunk el. Nemcsak ismertséget tekintve, hanem zeneileg. A koncert a kezdetektől a végletekig elég nagy betekintésre ad lehetőséget velünk együtt a közönségnek is."
És ha már közönség, Norbert reméli, hogy nagyon hiányoznak már az embereknek, mert nekik bizony rettenetesen hiányzik a közönség. "Ez a platform pedig egy nagyszerű lehetőség az újbóli találkozásra."
ajánló | program | Bagossy Brothers Company | előadás | fellépés | online
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!