Amikor a töltött káposzta mennybe jut – Négy remek bor a karácsonyi menühöz

A statisztikák szerint mi, magyarok alig hat-hét kilogramm halat eszünk egy évben – ennek is úgy egyharmadát karácsonykor, halászlé vagy rántott hal formájában. A klasszikus ünnepi menü viszont nem ér itt véget: a hagyományos konyha rendíthetetlen híveinél a hal mellé legtöbbször töltött káposzta, sült pulyka és bejgli is kerül az asztalra.

A kérdés már csak az, hogyan tudjuk a jól megszokottat is izgalmasabbá, különlegesebbé tenni, és szerintünk ehhez aligha van jobb módszer egy-egy újszerű receptnél, vagy jól megválasztott borsornál.

Akad ugyanis pár bombabiztos szabály, amiket betartva magasabb szintre emelhetünk egy unalmasnak tűnő fogást is. A lényeg ilyenkor annyi, hogy az ételeket és a borokat elemeikre kell bontanunk (analizálni, hogy milyen ízjegyek, alapanyagok, fűszerek fedezhetők fel bennük), és ki kell próbálnunk olyan borokat is, amiket talán sosem vennénk le a polcról, vagy bontanánk fel egy átlagos hétköznapon.

Mondjuk, mire jutottunk sommelier barátunk, Varga Dániel segítségével.

Halászlé és Eszterbauer Nagyapám Kadarka 2016

A halászlénél klasszikusabb ételt nem is tüntethettek volna ki karácsonyi klasszikus jelzővel. Állítólag elsőként a szegedi Rézi néni szakácskönyvében jelent meg a paprikás halétel receptje, amit akkor még a "Halpaprikás halászosan" nevet viselte. Ma már nem csak egy hagyományosan magyar ételről van szó, de örök harcról is: a bajaiak, a szegediek és a balatoniak mind a magukét tartják a legjobbnak.

Bár a borkóstolás egyik aranyszabálya, hogy a friss fehérboroktól fokozatosan jussunk el a nehéz, testes vörösökig, és az egészen száraz boroktól az egyre édesebbekig, abban az esetben, ha ételekhez kóstolunk borokat, bátran felrúgható az alapvetés.

Ilyenkor a bor és az étel összhangja a fontosabb, hiába kell akár vörösborral kezdenünk a vacsorát. A jó hír viszont, hogy itt ugyanúgy vannak alapok, amiket betartva szinte garantált a siker. Például, hogy egy olyan pikáns, paprikás halételhez, mint amilyen a halászlé is, a sillertől a kadarkáig bátran választhatunk.

Egy fűszeres, szép savú kadarka remek választás lehet, a bor ez esetben felerősíti a leves pikáns, magyaros aromáit. De érdemes akár egy jó sillerrel is kísérletezni, hiszen a halászlé is többféleképp készülhet, tájegységtől függően.

Töltött káposzta és Somlói Vándor Juhfark 2016

A törököknek köszönhetően elterjedt töltött káposzta sok szempontból hasonlít a halászlére: például, hogy másképp készítik Szabolcsban, mint Erdélyben. Az alapvető különbség a töltelék, illetve, hogy édes vagy savanyú káposztát használnak hozzá – ez pedig lényegesen befolyásolja a borválasztást is.

Ennél a népszerű fogásnál sokféle változattal találkozhatunk, ezért érdemes több stílusú fehérbort is kipróbálni. A sertéshús és savanyú ízhatás miatt egy hasonlóan savas, sós, minerális fehérbor lesz jó választás – például egy juhfark, a Somlóról.

 

Sült Pulyka és a Pannonhalmi Apátsági Olaszrizling 2016

Az amerikai magyar: a pulykasült, amit tengerentúli barátaink hálaadáskor esznek, nálunk hosszú évek alatt igazi karácsonyi klasszikussá vált.

És ez nem is baj, hiszen a sok nehéz, füstölt, fűszeres és olajos étel mellé felüdülés egy-egy könnyedebb fogás.

A hús jellegében neutrális, de amennyiben a gesztenyés vagy gombás verziót készítjük, semmiképp ne igyunk hozzá túl intenzív, markáns fehérborokat. Az egyik legjobb választás egy kellemesen mandulás, friss, virágos karakterű olaszrizling lehet.

Bejgli és Jacques Lorent champagne vagy Oremus 3 puttonyos aszú

A Szilézia vidékéről származó édesség ugyan csak a 19. században lett ismert nálunk, de ma már aligha van nagyobb művelője a bejglikészítésnek a magyar nagymamáknál. A népi hiedelem szerint a mák bőséget hoz a házhoz, diót pedig rontás ellen kell tölteni a patkóba.

Talán nincs annyi változata, mint az első két klasszikusnak, sőt, egy valami biztos, hogy az összes receptben közös: a bejgli akkor a legjobb, ha a töltelék már majdnem kiszakítja a tésztát sütés közben.

Amikor édességhez választunk bort, egyvalamit érdemes szem előtt tartani: a bor egy hajszállal mindig legyen édesebb a desszertnél. Ez ugyan, ha champagne-t választunk mellé, nem biztos, hogy megvalósul, de a pezsgők kenyérhéjas, érett, briósos karaktere jól passzol az édes, sült tésztákhoz is.

A mákos és diós töltelékek az aranyló mazsolaszemekkel egészen könnyűvé teszi a borválasztást is: a tokaji aszú mazsolás, aszalt gyümölcsös és végtelenül koncentrált ízvilága jól illik ehhez a karácsonyi desszerthez. Ha mégsem szeretnénk édes bort hozzá, a hagyományos pezsgők közül érdemes választanunk egy-egy magasabb dosage-út.

Ha a borokban megtalálható ízjegyek hasonlóak az ételéhez, már jó nyomon járunk, de talán ez az az időszak, amikor érdemes szaküzletben tanácsot kérnünk, mert ez tényleg az a terület, ahol a tapasztalat minden alapvetésnél többet ér.

menü | párosítás | karácsony | pannonhalmi apátság | pulyka

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom