Ayia Napa partjainál hozott létre egy vadonatúj víz alatti múzeumot Jason deCaires Taylor szobrász, környezetvédő és fotós.
Az Ayia Napa Víz alatti Szobrok Múzeuma (MUSAN) kilencvenhárom műalkotást vonultat fel, amelyek kiváló minőségű rozsdamentes acél és a víz alatti életet elősegítő, pH-semleges beton kombinációjából készültek. A nyolc-tíz méter mélyen elhelyezett alkotásokat úgy tervezték, hogy egyrészt vonzzák a tengeri élővilágot, másrészről mind a búvárok, mind pedig a snorkelezők számára látogatható legyen.
A MUSAN azonban nemcsak múzeumként, hanem környezetvédelmi projektként is példamutató. A tengerfenéknek körülbelül tíz-tizenöt százaléka rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek lehetővé teszik a zátonyok természetes kialakulását, így azok megőrzése érdekében mesterséges zátonyok létrehozására is szükség van.
A tengerfenéken elhelyezett szobrok texturált felülettel rendelkeznek, amely lehetővé teszi a korallok, szivacsok és más mikroszkopikus élőlények megtapadását és növekedését, így a tengeri élőlények számára otthont és táplálékforrást is jelent, később pedig lélegző, mesterséges zátonyokként is működnek majd.
A művész célja ugyanakkor az is volt, hogy felhívja a figyelmet az emberiség felelősségére a folyamatok pozitív irányú befolyásolásában.
A víz alatti múzeum üzemeltetői arra számítanak, hogy a következő években a szobrok turisták százezreit vonzzák majd, miközben szemléletmódjuk, a tengeri környezet védelméhez való hozzáállásuk véglegesen megváltozik.
(Forrás: Euronews, fotók: MUSAN)
víz alatti múzeum | szobrok | ciprus | múzeum
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!