Elkészültek a Magyar Divat & Dizájn Ügynökség támogatottjainak szériaérett alkotásai.
2020 tavaszán indult el az első Design Lab inkubációs program, melynek keretében hét gyártó-tervező páros kapott támogatást álmaik termékfejlesztési ötletének megvalósításához a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) közreműködésével. Több mint negyven különleges és nemzetközi színvonalú termék született, a porcelánmázzal borított lámpakollekciótól az otthon kényelmét biztosító irodai bútorcsaládon át az intelligens kutyaházig, melyek hiánypótló termékként jelenhettek meg hazai és nemzetközi piacon.
A Design Lab lényege és egyben legerősebb tulajdonsága is az, hogy lehetőséget teremt a gyártó és tervező közötti együttműködésre. A program révén innovatív, versenyképes és szériaérett dizájntermékek jöhetnek létre – utóbbi kiemelten fontos, hiszen ez képes igazi stabilitást nyújtani a vállalkozásoknak.
Az első program keretében megvalósult eredményes társulások és kiváló termékek bebizonyították, hogy az iparági szereplőknek érdemes nyitniuk a közös munkára.
Például a Design Lab kapcsolatteremtést elősegítő online eseményét, a Speed Datinget követően nemcsak a támogatást nyert párosok között folytatódtak az egyeztetések, hanem a pályázattól függetlenül is számos tárgyalás elindult. Emellett a beérkezett pályázatok rekordszáma is jól mutatja, hogy a gyártók felismerték a friss gondolkodású, fiatal tervezőkkel való kollaborációkban rejlő lehetőségeket.
Az Árkossy Bútor Kft. és Horváth Máté együttműködésének köszönhetően létrejött Loop bútorcsalád tizenkét különböző funkciójú, formatervezési szempontból egyedülálló, innovatív termékből áll. A tervezés során fontos szempont volt számukra a fenntarthatóság, többek között újrahasznosított, valamint hulladékanyagokat is felhasználtak a különlegesen íves bútorkollekció legyártásánál.
A Varkoly Fiai Kft. és Horváth Máté a Match moduláris ülőgarnitúra-családot alkották meg, amelynek egyik különlegessége a kárpitozáshoz alkalmazott PET-palackokból készült szövet és a párnák töltőanyaga, amely a gyártás során keletkezett habhulladékból állt össze.
A Micro-Licht Világítástechnikai Stúdió Leits Miklóssal működött együtt a Hommage lámpacsalád megalkotásánál: a termékfejlesztés során olyan különleges elemeket használtak, mint az egyedi fényvető korong és a porcelánmáz a lámpák felületén, melyet iparművész bevonásával készítettek el.
A Rotte Kft. és Kele Sára a Tangens Office Home irodabútor-család fejlesztésén dolgozott, közös munkájuk révén tizenöt különböző, modulárisan összerakható, légies irodabútort alkottak. Az ölelés élményét nyújtó bútorok az otthonokban kialakított home office környezeti komfortját hordozzák.
A Balaton Bútor Kft. Lakos Dániel tervezővel valósította meg a Tiles széket, amely egy teljesen új karakterű, síkokból és poligonokból építkező formaalkotáson alapul. Az ergonómiailag tökéletes szék alkotói tavaly Formatervezési Díjat is nyertek előző közös termékükkel.
A Tilia 2002 Bt. és Ulmann István olyan intelligens kutyaházat alkottak, amely funkcionális, esztétikus és önfenntartó is egyben. A létrehozott termék a Pet Flat nevet viseli, innovációs értéke pedig vitathatatlan, hiszen a házat többek között napelemmel, külső és belső kamerával, valamint rejtett világítással látták el.
A Position Collective által tervezett és az Úri Lux Kft. által megvalósított Berri lámpacsaládhoz a hóbogyó növény adta az inspirációt. A lámpacsalád különlegességét az egyedi, faformára hasonlító kialakítás, valamint a szájjal fújt üvegbúrák adják, melyet hazánk egyik utolsó üvegmanufaktúrájában állítanak elő.
"Számos kreatív magyar formatervezővel és nagy tapasztalattal rendelkező gyártóval büszkélkedhet Magyarország, így tudtuk, hogyha összeállnak, világszínvonalú alkotásokat hozhatnak létre. Így is lett – mondta Bata-Jakab Zsófia, a Magyar Divat & Design Ügynökség vezetője.
– Örömmel tapasztaltuk, hogy a megvalósítás során egyre nagyobb szerepet kapott a fenntarthatóság.
A párosok újrahasznosított textilanyagokat használtak, és kiemelten figyeltek a környezetvédelmi szempontokra is. Az elkészült termékeket látva bátran kijelenthetjük, hogy hazai és nemzetközi kiállításokon egyaránt megállják a helyüket, így mindent megteszünk annak érdekében, hogy – amennyiben a vírushelyzet is engedi – minél több eseményen, valamint dizájnplatformon megjelenhessenek ezek a kiváló alkotások, ezzel is biztosítva számukra a nemzetközi exportot és a széles körű láthatóságot."
(A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt az MDDÜ.)
design lab | MDDÜ | hfda
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!