Az ember alkotta lagúna és az azt körülvevő birodalom energetikailag teljes mértékben önfenntartó lesz.
Ha geotermikus lagúnákra gondoltunk, eddig Izland jutott az eszünkbe. Ez azonban most garantáltan megváltozik, mivel Kanada a jég birodalmának babérjaira törve a világ legnagyobb ilyen jellegű létesítményét tervezi megvalósítani. Ha minden a megfelelő menetrend szerint halad,
a lagúna egy több száz faházból álló fürdőfalu központi eleme lesz.
A geoLagon névre hallgató fejlesztés a québeci Charlevoix-ban kívánják megvalósítani és
mintegy harminchétezer négyzetméterrel nagyobb lesz, mint Izland híres Blue Lagoonja.
A vizet egész évben 38 fokon tartják, különösen kellemes lesz télen akkor, amikor a hőmérséklet éjszaka a fagypont alá csökken.
A geoLagúnát egy olyan rendszer fogja fűteni, ami geotermikus, biomassza, fotovoltaikus és napelemes elemeket is felhasznál a hő előállítására, amelyet aztán a lagúna alatt tárolnak majd.
A rendszer akár a környező területeket is képes lesz energiával ellátni, de ami biztosnak tűnik, hogy magát a lagúnát és a környező falut energetikailag önállóvá teszi.
A lagúnát napelemes nyaralók sora fogja körül venni, melyeket rövid távon bérbe is adnak.
A mesterséges lagúna kevesebb mint egy órányira található Québec városától, mely nyüzsgő kulturális élettel, kifinomult étkezési lehetőségekkel és számos szabadtéri tevékenységgel, például golfozással, síeléssel és bálnalessel várja a turistákat.
A geoLagon építése három szakaszból áll, amelyek közül az első jövő év márciusában kezdődik. Ekkor megépül a nyaralók fele, majd következik a lagúna, végül elkészül a többi nyaraló is.
A teljes projekt megvalósítása körülbelül tizennyolc hónapot vesz igénybe.
(Forrás: RobbReport, fotók: geolagon)
lagúna | kanada | izland | geotermikus lagúna
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!