Itt a bizonyíték: akár kétévente is olyan extrém hőség lehet a világon, mint júliusban volt

Egy héten közzétett jelentés szerint az ember szerepe "elsöprő" azokban klímaváltozás miatt létrejövő szélsőséges hőhullámokban, amik júliusban voltak tapasztalhatók Észak-Amerikában, Európában és Kínában.

Júliusban a rekkenő hőség erdőtüzeket, vízhiányt és halálos áldozatokat is követelt Kínában, az Egyesült Államokban és Dél-Európában. A World Weather Attribution jelentése szerint az ember által előidézett éghajlatváltozás nélkül

ezek az események „rendkívül ritkák” lettek volna.

A nemzetközi tudósokból álló csoport tanulmánya szerint az üvegházhatású gázok növekvő koncentrációja 2,5 Celsius-fokkal tette melegebbé a hőhullámot Európában, mint amilyen egyébként lett volna. De enélkül Észak-Amerikában is kettő, Kínában pedig egy fokkal lett volna alacsonyabb a kánikulában mért hőmérséklet.

Amellett, hogy közvetlen hatással van a hőség az emberi egészségre, komoly károkat okoz a növénytermesztésben és az állattenyésztésben is, ezen belül az amerikai kukorica és szójabab, a mexikói szarvasmarha, a dél-európai olajbogyó, valamint a kínai gyapottermelésben.

A tudósok szerint az El Nino is hozzájárult a többlethőhöz, de az üvegházhatást okozó gázok növekedése volt a fő tényezője a júliusban mért rekordhőmérsékletnek. A prognózis szerint a hőhullámok egyre valószínűbbé válnak, ha a károsanyag-kibocsátást nem csökkentik. A becslések szerint a mostani extrém hőség két-ötévente újra bekövetkezhet, a globális átlaghőmérséklet 2°C-kal az iparosodás előtti szint fölé emelkedik.

Jelenleg 1,1 Celsius foknál járunk.

(Forrás: Reuters, fotók: Getty)

globális felmelegedés | kánikula | vizsgálat | hőség | klímaváltozás

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom