Két zeneszerző-géniusz, tizenegy koncert, felemelő zenei élmények egész nap, online! A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa tizennegyedik közös zenei maratonján, február 6-án, ezúttal Liszt és Berlioz művei csendülnek fel, közülük is igen változatos merítés. Az ingyenes programban a szólózongora-koncertektől a gyerekeknek szánt matinéhangversenyen át a kórusművekig és szimfonikus költeményekig sokféle alkotást élvezhet majd a közönség – ezúttal ki-ki az otthona kényelméből.
A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa 2008 óta évente megrendezi az egy, esetenként két jelentős zeneszerző munkásságának legjavát bemutató maratonjait. A közel másfél évtizedes múltra visszatekintő, utánozhatatlan fesztiválhangulatban zajló eseménysorozatot minden alkalommal óriási érdeklődés övezi a komolyzene-kedvelő közönség részéről. Az egymást követő hangversenyek egész napos, délelőttől késő estig tartó sorozatában korábban Schumann és Mendelssohn, illetve Debussy és Ravel műveit mutatták be párban, ezúttal pedig a 19. század két emblematikus komponistája, Liszt és Berlioz életművének kiemelkedő darabjait hallhatjuk. A korábbi évektől eltérően azonban idén nem a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe és a Fesztivál Színházba, hanem a képernyők elé várják az érdeklődőket a Müpa Home közvetítéssorozat keretében, ugyanis a megváltozott körülmények miatt a teljes koncertfolyam a virtuális térbe költözik.
"A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös maratonja minden évben kitüntetett, különleges nap, intenzív közösségi élmény a nézők és a szakma számára egyaránt. Az, hogy a programsorozat ebben a rendkívüli évben online valósul meg, és ez a közösség most a digitális felületeinken találkozhat, első pillantásra talán kompromisszumnak tűnhet, ám valójában sokkal inkább lehetőség. Így ugyanis reményeink szerint még többen kaphatnak ízelítőt Liszt és Berlioz zsenialitásából, kreativitásából: itthon és a világ számtalan pontján. Tekintsünk tehát erre a rendhagyó formátumra lehetőségként, figyeljük lenyűgözve a képernyőkön e két zenei óriásnak és hazánk legkiválóbb zenekarainak tehetségét, bízva abban, hogy hamarosan újra személyesen is találkozhatunk majd a Müpa tereiben" – mondta Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.
"Liszt és Berlioz újítók voltak. Minden megváltozott abban a korszakban, a művész nem az arisztokrata ízlést szolgálta többé, hanem önmaga lehetett kreatív, hallgathatott belső hangjára. Többek között így született meg a szólista fogalma is. Egy korabeli kritika azon háborog, hogy Liszt »annyira arrogáns, hogy egy emelvényre felhurcoltatja a zongorát, és egész este egyedül játszik rajta«. Paganini a színpad közepén állva adta elő a hegedűversenyeket, miközben a zenekar az árokból kísérte. Berlioz meg is fogalmazta a művész fanatikus gondolkodását a Fantasztikus szimfóniá-ban. Így alakult ki a romantika, az ösztönök, erős érzések művészete. Ebből adunk ezen a maratonon ízelítőt" – tette hozzá Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar alapítója és zeneigazgatója.
A programban Liszt két zongoraversenye és Prométheusz című szimfonikus költeménye mellett többek között Berlioz említett Fantasztikus szimfóniá-ja is megszólal, de Liszt-kórusmű és a komponista néhány darabjának dzsesszfeldolgozása is hallható lesz a nap folyamán. Gyönyörködhetünk Bogányi Gergely, Báll Dávid, Fejérvári Zoltán, Balog József, Palojtay János, Balogh Ádám zongora- és Szűcs Máté brácsajátékában, és hallhatjuk a Jazzical Triót, valamint a Szent Efrém Férfikart is. A MÁV Szimfonikus Zenekar Daniel Boico, az Óbudai Danubia Zenekar Hámori Máté, a Győri Filharmonikus Zenekar pedig Berkes Kálmán vezetésével lép színpadra, míg a Pannon Filharmonikusokat Vass András, a Budapesti Fesztiválzenekar záróhangversenyét Fischer Iván vezényli.
Kultúra a nappaliba
A Japán Alapítvány Budapesti Iroda minden évben nagy sikerrel mutatja be a japán filmtermés legjavát, ám idén először online formában hozza el a nappalinkba a mozizás élményét. Az eddigi legnagyobb repertoárt kínálva 2021. február 26. és március 7. között az ország egész területén eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal ingyenes nézhetünk meg harminc japán alkotást, melyek között a közönség találhat a kritikusok által elismert díjnyertes munkákat és mainstream szórakoztató filmeket egyaránt. A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) hagyományaihoz híven idén is folytatja Múzeum + című programjait. A járványhelyzet nem teszi lehetővé, hogy a múzeum falai között fogadják a látogatóikat, de ez nem akadályozza meg őket abban, hogy ilyen esetben ők maguk menjenek házhoz. Az online térben találkozhatunk velük, otthon, számítógépeink monitorjain vagy okostelefonjainkon.
(Fotók: Stiller Ákos, Hirling Bálint)
ingyenes | otthon | müpa home | Virtuális | liszt
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!