Szuperszonikus és szupercsendes géppel léphetjük át újra a hangsebességet

Az isten szerelmére, hisz maguk a NASA, minden új kitalálói! – mondta Bruce Willis az Armageddonban az űrkutatási hivatalról, amely most a valóságban alkot nagyot: igaz, nem egy Föld felé száguldó aszteroidát állít meg, "csak" a repülést forradalmasíthatja.

Méghozzá úgy, hogy az amerikai hadsereg egyik legfőbb beszállítójával, Lockheed Martinnal kötött szerződés értelmében nagyjából kétszázötven millió dollárból olyan különleges kialakítású szuperszonikus kísérleti repülőgépet fejleszt, amely hangrobbanás nélkül lépheti át a hangsebességet.

A 2021-re tervezett tesztrepülésen az X-Plane tizenhétezer méter magasan hasítana a levegőben ezerötszáz kilométeres óránként sebességgel.

A lényeg azonban nem a számokon van, hanem a morajlás minimalizálsán: a repülő gyorsuláskor mindössze akkora zajt csapna, mintha becsuknánk egy autó ajtaját, tehát egyáltalán nem generálna hangrobbanást. Az egyszemélyes prototípussal tervezett tesztrepülések egyelőre ismereten amerikai területek felett történnének majd, a zajterheléssel kapcsolatban pedig kikérik a lakosság véleményét.

A projekt legfőbb célja egy csendes, szuperszonikus (hangnál gyorsabb) repülőgép megalkotása, amely az utasszállítás mellett a szállítmányozásban is új lehetőségeket kínál.

A törvény szerint ugyanis tilos lakott terület fölött repülni szuperszonikus civil utasszállítóval. A hangsebesség feletti kereskedelmi repülés a Concorde 2003-as kivonása szűnt meg, de a szupergép csúcsidőszakában is csak az óceán fölött érhetett el hangsebességet. Ez viszont akkora robajjal járt, hogy kénytelenek voltak betiltani.

Amennyiben a NASA X-Plane-re épített új technológia sikeres lesz, elképzelhető ennek a szabályozásnak a felülvizsgálata és lehetővé válik, hogy az új szuperszonikus repülő fele annyi idő alatt tegye meg az Egyesült Államok keleti és nyugati partja közti távolságot, mint a napjainkban forgalomban lévők. Persze ez még jóval odébb van, előbb ki kell fejleszteniük a hangrobbanás nélküli repülést.

Ez is érdekelhet:

Appok, amelyek segítenek megtalálni a legjobb árú repjegyeket

Utazni nem olcsó, de már nem is elérhetetlenek a világ távoli szegletei sem. Milyen trükkökkel lehet parádés áron repülőjegyeket szerezni, és milyen hozzáállás segít a világ körbeutazásához?

(Fotók: Lockheed Martin, Getty Images)

szuperszonikus | technológia | repülés | x-plane | repülőgép

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom