A camdeni születésű Nubya Garcia a londoni dzsessz-színtér egyik vezéralakja, az elmúlt évtized talán legizgalmasabb zenei mozgalmát terelgeti a kozmopolita nagyvárosban. A guyanai és trinidadi felmenőkkel rendelkező művész a világ "újraindulásával" ott folytatná, ahol előtte abbahagyta: előremozdítaná a dolgokat, és másokat is csábítana magával, hogy ugyanezt tegyék.
Egy műfaj felfrissítésére bizonyos időközönként szükség van. A kötöttségekre hajlamos dzsessz mindjárt egy olyan helyről kapott megújuló energiákat, ahonnan talán kevesen számítottak rá. Az éltető boostot a londoni afrokaribi közösség új generációjának köszönheti – főként a szcénába valósággal berobbanó Nubya Garciának.
London fekete közössége Garcia vezetésével grime, afrobeat, valamint drum 'n'bass ütemeket adoptált a megszokott dzsesszhangok mellé, kiszélesítve ezzel kedvenc műfajuk számukra meglehetősen szűknek tűnő repertoárját. Ez a vállalás olyan jól sikerült, hogy pillanatok alatt eljutottak azokhoz is, akik addig mondhatni idegenkedtek tőle, az új trendeket viszont egyből magukénak érezték.
Garcia 1991-ben született London északi részén, a színes, eklektikus, pezsgő művészeti és élénk éjszakai életéről ismert Camdenben. Már ötéves korától zeneiskolába járt, de akkor még a hegedűhöz kötődött, a szaxofonra csak tízéves korában talált rá. A váltás ideálisan sikerült: Garcia tagja lett a Camden Jazz Bandnek, részt vett a Royal Academy of Music junior dzsesszprogramjában, ösztöndíjat kapott Bostonban, hogy aztán 2016-ban kitüntetéssel vehesse át diplomáját.
2017-ben adta ki debütáló EP-jét, amiről legyen elég annyi, hogy a legtöbbet emlegetett dzsesszalbumként terjedt egész Londonban.
A szintlépés a Source című kiadvánnyal sikerült: a nagylemezt olyan nagyhatású kiadványok méltatták, mint a Pitchfork, a Rolling Stone és a New York Times, valamint jelölték a 2021-es Mercury-díjra is.
A Rolling Stone által a hónap albumának nevezett kiadvány sokszínű hangzásvilággal kényezteti hallgatóját: van benne hiphop, r’n’b, latin ritmusok, és dance grúvok is megdörrennek. Az album egészen a világhírnévig katapultálta a fiatal szaxofonost, aki eljutott a nagyhírű Royal Albert Hall világot jelentő deszkáira is.
Gracia – aki példaképeinek olyan előadókat tart, mint Sonny Rollinst, Dexter Gordont vagy Miles Davis – több bandában is megfordult már, turnéi során bejárta gyakorlatilag az egész világot Latin-Amerikától, kezdve Ázsián és Európán át az Egyesült Államokig. A rádiós dj-ként is tevékenykedő művészt a Vogue napjaink egyik legizgalmasabb kreatív hangjának nevezte.
A zenéléssel felszabaduló energia és a közönséggel való kapcsolat már régóta izgatja a szaxofonos zsenit, ezt pedig hallani a játékában is. Hangzása gazdag és telt, szólói hatása alól nem nagyon lehet kikerülni. Olyankor nem csupán egy-két hangra koncentrál, hanem minden energiát kiprésel a hangszeréből, rátapad a riffekre, hosszan kitart, a feszültség növelése érdekében még magasabbra jut el – úgy nyúl a következő hangért, mintha egy sziklafalra mászna fel. A hangsúly az érzelmi kifejezésen és a berobbanó energiák becsatornázásán van, ahogyan pedig mindezt továbbítja a közönség felé, azt egyszerűen hallani kell.
Nubya Garcia nem keresi a saját pozícióját a műfajban. Ő maga határozta meg, mi legyen ez a pozíció, és ebben fejezi ki magát. Április 19-én a Müpa közönsége is részese lehet ennek az ízig-vérig dél-londoni élménynek, ahol egyszerre idéződik meg a brit főváros keresetlen, hűvös lazasága és Nubya afrikai felmenőinek megkapó, zsigeri erejű történetei.
(Fotó: Adama Jalloh)
portré | szaxofon | dzsessz | művész | Nubya Garcia
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!