Április elejére-közepére vártuk azt a nagyszabású európai fesztivált, melyhez hasonlót nemhogy itthon, de még Európában sem rendeztek eddig. Az élet aztán közbeszólt, de szerencsére nem törölte el az egyik legnagyobb zeneszerzőnk nevét viselő ingyenes eseménysorozatot, ami – mondhatni immáron a szokásos módon – az otthonunkba érkezik. Ajánlunk nyolc kihagyhatatlan programot a május 7–24. között zajló Bartók Tavaszról.
“Bartók nemcsak a 20. század egyik legnagyobb magyar zeneszerzője volt, hanem olyan személyiség, aki a mai napig fontos szerepet játszik Magyarország önmagáról alkotott képének formálódásában. Régi adósságot törleszt a magyar kulturális élet azzal, hogy születésének 140. évfordulójától kezdődően egy új, nagyszabású összművészeti fesztivál is Bartók Béla nevét viseli” – mondta a streamen érkező eseménysorozattal kapcsolatban Káel Csaba, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Heteket szervező Müpa vezérigazgatója,
Bár az eseménysorozat számtalan Bartók-művet tűz műsorára, nem kizárólag a világhírű zeneszerző kompozícióit sorakoztatja fel, sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajban, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak alkotásain keresztül.
Budapest Ritmo
Zenével kelnek életre a város egyedi atmoszférájú helyszínei – ismét jön a Budapest Ritmo. Az Akvárium Klubból közvetített koncertek és a hazai rendezők által különleges budapesti helyszíneken forgatott koncertfilmek hozzák házhoz a világzenét, az Akvárium bulijait vagy az Epreskert hangulatát.
Nyitnak a dzsessz és az elektronika felé is: ingyenes online koncertet ad a Dresch Vonós Quartet és az Odd ID, fellép a Tárkány Művek, a Bettika Quintet és a Cimbaliband is.
Mikor? Május 10., 20:00
Honnan? Akvárium Klub
John Eliot Gardiner és az English Baroque Soloists & Monteverdi Choir
Tizenhárom évvel a frenetikus budapesti előadás után John Eliot Gardiner visszatér a János-passióval a magyar közönséghez. A világhírű dirigens a régizene-mozgalom doyenje, ugyanakkor napjaink egyik legfrissebb szemléletű, legkíváncsibb karmester-egyénisége.
Lemezei sem veszítettek semmit frissességükből: Bach János-passiójából több mint három évtizede készített első felvételét azóta is a mű etalonértelmezésének tartják.
Mikor? Május 14., 19:30
Honnan? Sheldonian Theatre
Pécsi Balett: Vasarely-etűdök – bemutató
A jubileumát ünneplő Pécsi Balett produkcióját a 115 éve született Victor Vasarely művei inspirálták.
A megalapításának hatvanadik évfordulójára készülő társulat számára – pécsi alkotóműhelyként – fontos, hogy Vasarely szülővárosa megjelenjen az ünnepi előadásban, így a produkció vizualitását ihlető művek elsősorban a pécsi Vasarely Múzeum gyűjteményében található alkotások közül kerültek ki.
Mikor? Május 15., 19:00
Honnan? Müpa – Fesztivál Színház
Mozart-est
A fiatal zongoraművészt, Berecz Mihályt immár évek óta izgatja a 18–19. századi repertoár fortepianón való megszólaltatása. "Vashegyi György és Malcolm Bilson hatására kezdtem el ezzel foglalkozni, így Mozartot, Beethovent, Schumannt és Haydnt is megszólaltathattam már fortepianón. Bár nem könnyű ezekhez a hangszerekhez hozzájutni, és más technikát igényelnek, mint a modern zongora, ha megtehetném, kötelezővé tenném őket mindenki számára" – nyilatkozta a közelmúltban.
Vashegyi Györggyel és együtteseivel már számos alkalommal játszott, Mozart zongoraversenyeit is gyakran adják elő együtt, és különösen emlékezetesek azok az alkalmak, amikor egyetlen koncerten több Mozart-versenyművet is megszólaltattak. Ezúttal az életmű egyik legkülönlegesebb és legtitokzatosabb darabja, a salzburgi időszakban írt Esz-dúr zongoraverseny hangzik el. A koncert második felében egy nem kevésbé izgalmas, a maga nemében egyedülálló egyházzenei kompozíció, a c-moll mise csendül fel.
Mikor? Május 18., 19:30
Honnan? Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Kelemen Kvartett
Közel három év szünet után, megújult formában lép színpadra a Kelemen Kvartett, bár Kelemen Barnabás és Kokas Katalin az elmúlt időszakban sem fordított hátat a műfajnak. Olyan nagyszerű muzsikusokkal alkottak alkalmi formációkat, mint a norvég Vilde Frang, a német Nicolas Altstaedt, a tajvani Mon Puo Lee vagy az orosz Dmitrij Szmirnov.
A két frissen csatlakozott taggal, a görög hegedűművésszel, Jonian Ilias Kadeshával és az angol csellistával, Vashti Mimosa Hunterrel kiegészülve hosszú távú közös munkára vállalkoznak, ennek ékes bizonyságául két koncerten Bartók valamennyi vonósnégyesét megszólaltatják.
Mikor? Május 20., 19:30
Honnan? Budapest Music Center – Koncertterem
Magyar Nemzeti Táncegyüttes: A hűtlen feleség – bemutató
A hűtlenségéért halállal büntetett asszony különös történetét, e kegyetlen szépségű, régi stílusú balladát, népköltészetünk talán legrejtélyesebb és legmélyebb emberi érzelmeket ábrázoló, halálos tragédiával végződő históriáját eleveníti meg a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Honvéd Férfikar előadása.
A téma ma is aktuális: egy elsöprő erejű szerelem fellobbanása, majd az égő szenvedély, végül a hűtlenség és féltékenység a férfi és a nő kapcsolatának örök konfliktusa, mely a tánc nyelvén bontakozik ki a szemünk előtt.
Mikor? Május 21., 19:00
Honnan? Müpa – Fesztivál Színház
Bagossy Brothers Company
A gyergyószentmiklósi zenekar 2013-ban alakult. Első két évükben Erdély számos településén, fesztiválján felléptek, számaikat pedig az erdélyi rádiók mellett több határon túli, magyarok lakta területen működő, illetve magyarországi rádióadó is sugározta.
Megalakulása óta a zenekar három nagylemezt és egy szimfonikus koncertlemezt adott ki, dalaik sokszoros slágerlista-vezetők, negyedik lemezükkel idén februárban örvendeztették meg rajongóikat. A csapat 2020-ban több elismerést is kapott, "Az év hangfelvétele" kategóriában Fonogram-díjjal ismerték el, a Petőfi Zenei Díjat pedig két kategóriában ("Az év zenekara", illetve "Az év férfi előadója") is elhozta.
Mikor? Május 22., 20:00
Honnan? Müpa – Fesztivál Színház
Liszt–Bartók-est
A Szent István Filharmonikusok estjének első részében Liszt Ferenc különleges atmoszférájú, kései zenekari kompozíciója, A bölcsőtől a sírig című szimfonikus költemény hangzik el, valamint a zongoraverseny-irodalom egyik legvirtuózabb műve, a Haláltánc. A szólista a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium egykori növendéke, a Zeneakadémia hallgatója, Pellet Sebestyén lesz.
Leo Mujić a nemzetközi táncélet jelentékeny alkotóművésze. Dolgozott már Párizsban, Berlinben, Zágrábban, Zürichben, de szoros kapcsolatban áll magyar táncosokkal, illetve hazai balettműhelyekkel is. Az utóbbi években a nagyszabású, cselekményes balettek határozták meg érdeklődését, ebbe a sorba illeszkedik most Bartók táncjátéka, A fából faragott királyfi színpadra állítása.
Mikor? Május 23., 19:30
Honnan? Müpa – Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
ajánló | online | program | ingyenes | esemény
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!