Ezek a világ leglenyűgözőbb példái az organikus építészetre

Az organikus építészet célja egyszerű: tisztelje a természetet. Ilyen módon a stílus képviselőinek nem szabad elvenniük a természeti környezetükből, hanem inkább integrálniuk kell az épületet a tájba. Világszerte számos gyönyörű példája látható az irányzatnak. Ebből gyűjtöttünk össze párat.

Doolittle House (Joshua Tree, Kalifornia)

„Úgy nézett ki, mint egy sivatagi délibáb” – mondta Kristopher Dukes, a Joshua Tree-i Doolittle-ház korábbi tulajdonosa egy régebbi interjújában. Hozzátette, hogy soha nem gondolta azt, hogy ennyire gyönyörű építményt lehet alkotni. Az ingatlant Kendrick Bangs Kellogg, Frank Lloyd Wright tanítványa tervezte, és több mint húsz évbe telt a megvalósulása.

Rådhuset metróállomás (Stockholm, Svédország)

A stockholmi metrórendszer részét képező Rådhuset állomás fantasztikus módon integrálódik az alapkőzetbe, aminek köszönhetően barlangszerű környezetet teremt. Nem ez azonban az egyetlen olyan állomás Stockholmban, amely az organikus építészetet jeleníti meg. A Kungsträdgården és a Solna Centrum esetében szintén ezt a stílust követték a tervezők akkor, amikor úgy döntöttek, új szintre emelik a metrózás élményét.

East Beach Cafe (Littlehampton, Egyesült Királyság)

A Heatherwick Studió által tervezett tengerparti kávézó megalkotásakor tudatosan törekdetek arra, hogy elkerüljék a part menti építészetben gyakran előforduló motívumokat, így mellőzték a vitorlák vagy a horgonyok alkalmazását. Ehelyett a tervezőcég a hínár és a kis sziklák felé fordult. Az ötlet az volt, hogy egy olyan épületet hozzanak létre, amelyen visszaköszönhet a brit kavicsos tengerpart, miközben páratlan kilátást biztosít a vízpartra.

Taliesin West (Scottsdale, Arizona)

Frank Lloyd Wright téli otthona és stúdiója, a Taliesin West az UNESCO Világörökség része lett. Az ingatlan nagyrészt egy helyi kőzetből készült, amelyet  cement és sivatagi homok keverékeként állítottak elő. Ennek köszönhetően színvilágában, formájában és anyaghasználatában is mesésen beleolvad a környező tájba.

Fallingwater (Mill Run, Pennsylvania)

A Frank Lloyd Wright mesterművének tartott Fallingwatert 1935-ben tervezték a Kaufmann család számára. A nagy, konzolos teraszok által dominált ingatlan leglenyűgözőbb eleme az azon áthaladó természetes vízesés. Az építészeti szenzációt a Time magazin 1938. januári címlapján hozta és Wright „leglenyűgözőbb munkájaként” határozták meg..

Sagrada Familia (Barcelona, Spanyolország)

A katalán modernizmus vezető alakját, Antoni Gaudít hihetetlenül inspirálta a természet. Ez különösen jól látható leghíresebb művének, a Sagrada Familiának a belső tereiben. A liturgikus térben található elemek, bár vallási szempontból szimbolikus jelentésűek, mégis összefonódnak a természeti világgal. A hajó oszlopai a mennybe emelkedő szenteket hivatottak szimbolizálni, de fatörzsként jelennek meg, így a látogatókban olyan hatást keltenek, mintha egy sűrű erdő közepén állnának.

Casa Organica (Mexikóváros, Mexikó)

A Mexikóvárosban található ingatlant Javier Senosiain tervezte, aki nem meglepő módon Frank Lloyd Wrightot és Antoni Gaudít tartja inspiráció-forrásának. Az építész a különleges ingatlant, amit irizáló szoborháznak is lehet nevezni, saját családja számára építette.

Thorncrown Chapel (Eureka Springs, Arkansas)

A Thorncrown Chapel éppen olyan magas, mint az őt körülvevő fák. A monumentális szerkezet hatalmas üvegfelületeket tartalmaz, így valóban olyan hatást kelt, mintha az erdőből nőtt volna ki. Tervezője, E. Fay Jones 1981-ben Az év tervezése díjat is elnyerte művével az amerikai építészek szakmai intézetétől.

A kaptár (Szingapúr)

A The Hive, vagyis A kaptár néven ismert épületegyüttest a Heatherwick Stúdió álmondta meg a szingapúri Nanyang egyetem kampusza számára. A központi átriumot tizenkét, nyolcemeletes torony veszi körbe, egyedülálló hatást keltve.

(Forrás: Architectural Digiest, fotók: Getty)

építészet | nagy sztori | organikus építészet | épület | dizájn

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Tényleg ez a világ legjobb luxusterepjárója? Most kiderül!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom