Mocsártúra Hollandiában, bringázás érintetlen észt halászfalvak közt vagy épp madárles Írország legdélebbi csücskében? Mutatunk öt olyan úticélt, ami nagyon letér a hagyományosról, viszont Budapestről is azonnal el tudsz hozzájuk jutni!
Ha kicsit már besokalltál a városi nyüzsgésből és valami rejtett, titokzatosabb élményre vágynál, mutatunk öt varázslatos helyet, ahová kilőhetsz a fővárosból.
Prangli – Észtország
Nem sokan tudják, de Észtország területéhez több mint kétezer sziget tartozik. Prangli, a Tallinnhoz legközelebbi észt sziget a Finn-öbölben fekszik; és bár elég kicsi, konkrétan egy nap elég ahhoz, hogy teljesen körbejárjuk, mégis érdemes hosszabban elmerülni benne.
A szigeten kerékpárokat bérelhetünk, és felfedezhetjük Kelnase hangulatos kikötőjét, az igazán érintetlen halászfalvakat és homokos strandokat.
A sziget, ahová Tallinn belvárosából lehet eljutni, páratlan színekben pompázó vad természetet, valamint megnyugtató nyugalmat és csendet kínál akár egy hosszúhétvégére is.
Hogyan juthatunk el oda? A legjobb Tallinba utazni, Budapestről az út kb. hat órát vesz igénybe, de az élmények kárpótolnak a hosszú utazásért. A februári tallinni repülőjegyek árai tízezer forintról indulnak.
Terschelling – Hollandia
Terschelling a nyugat-fríz szigetcsoport második legnagyobb szigete, története a középkorig nyúlik vissza. Jelképe Hollandia legrégebbi világítótornya, a Brandaris, 1594-ből származik.
A sziget különösen híres festői kerékpárútjairól, több mint negyvenöt kilométer hosszan cikk-cakkban haladnak a tengerrel körülvett mocsarakon keresztül.
A vízi sportok, például a vitorlázás vagy a sárkányhajózás kedvelői sem fognak csalódni. Ha Terschellingbe látogatunk, mindenképpen túrázzunk a mocsarakban és látogassunk el a sziget keleti részén található Boschplaat természetvédelmi területre – itt egyedülálló növényfajok, pillangók és nagy madárkolóniák találhatók. A roncsmúzeumban – Wrakkenmuseum Terschelling – a part menti vizekben felfedezett több mint százötven hajóroncsból származó leleteket tekinthetjük meg. A tél a szigeten meglehetősen enyhe – nyugodtan tervezhetjük már most az utazást.
Hogyan juthatunk el oda? A Harlingentől Terschellingig közlekedő gyors személyszállító kompút negyvenöt percet vesz igénybe. Harlingen nincs másfél óra autóval Amszterdamból vagy két és fél óra vonattal Amszterdam Zuidból. Februárban a jegyárak Budapestről Amszterdamba tizennégyezer forinttól indulnak.
Büyükada – Törökország
A Herceg-szigetek egy kilenc szigetből álló szigetcsoport, amelyből öt lakott, és a legnagyobb közülük Büyükada. Mivel Isztambul közelében található, és a városi kikötőből komppal könnyen megközelíthető, elmenekülhetünk ide a város és az autók nyüzsgése elől.
Ez egyike azoknak a szigeteknek, ahol a gépjárműforgalom teljesen tilos – csak lovaskocsik és kerékpárok közlekedhetnek.
Büyükada híres gyönyörű oszmán építészetéről, különösen a fából készült, történelmi villákról és kúriákról, a szultánság idején ugyanis a hercegeket ide száműzték. Ma Isztambul leggazdagabb lakóinak van itt nyaralója, ahol a szezonban a hétvégéket és a vakációkat töltik. Egykor az ott inspirációt kereső isztambuli művészvilág gyöngyszeme volt, ma már egyre több turistát vonz, ezért érdemes szezonon kívül, akár most odamenni.
Hogyan juthatunk el oda? Kompjárattal Isztambul valamelyik kikötőjéből, például Kabataş, Eminönü, Kadiköy és Bostanci kikötőjéből. A repülőút Budapestről Isztambulba két óra, februárban tizenhétezer forint körül már foglalhatunk is.
Filicudi, Lipari-szigetek – Szicília
Filicudi egy vulkanikus sziget, forró éghajlattal és sziklás partokkal. Az 1970-es években drogbárókat és bűnözőket küldtek ide száműzetésbe, ma viszont Filicudi teljesen más arcát mutatja: egy paradicsomi sziget tiszta azúrkék vízzel és ami a legfontosabb, kevés turistával.
Amit különösen érdemes megnézni a boldog semmittevés közben, az a sziget déli részén található Capo Graziano városa, amely a lipari régészet egyik legnagyobb felfedezése és ami körülbelül harminc ovális kunyhónak ad otthont.
A közelében található a festői és meghitt Le Punte strand, amely Filicudi főutcájáról érhető el.
Hogyan juthat el oda? Budapestről két óra alatt eljuthatunk Palermóba, ott pedig felszállhatunk egy kompra és két és fél óra alatt ott is vagyunk. Februárban nagyon olcsó Palermóba jutni, már négyezer forint körül találhatunk repülőjegyet.
Cape Clear – Írország
Ez a kempingrajongók abszolút slágere. Cape Clear Írország legdélebbi lakott szigete, de ez is csupán százhúsz embert jelent. Megcsodálhatjuk a táj vad romantikáját: a zord tengert, a vadvirágos réteket, a sziklákról akár bálnákat, cápákat, delfineket is láthatunk és ez Írország fő madármegfigyelő központja is.
Itt találjuk a Fastnet-sziklát, amely hivatalosan az ország legdélebbi pontja, és melyet Írország könnycseppjeként is ismernek.
Hogy miért? Ez volt az utolsó földterület, melyet az Újvilágba induló több ezer kitelepült látott.
Hogyan juthatunk el ide? A leggyorsabb módja, ha először Corkba, majd onnan Baltimore-ba vagy Schullba utazunk, ahonnan kompok indulnak Cape Clearbe negyven perc útidővel. Februárban akár nyolcezer forint alatt is kapunk repülőjegyet Budapestről Corkba.
Felfedezésre fel!
(Fotók: Getty, forrás: Kiwi)
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!