Egy csésze tea elkészítése egyszerre művészet és tudomány. Legyen szó egy gyors chai lattéról, egy csésze Earl Grey-ről, vagy egy bögre kamillateáról lefekvés előtt, körültekintőnek kell lennünk az igazán jó eredményért. Közben pedig érdemes megismerkednünk a teafőzés mesterségével, kultúrájával és történelmével is.
A tea elkészítése nagyon egyszerűnek tűnhet, azonban, ha igazán magas minőségű italt szeretnénk elfogyasztani, számos buktatóval kell szembenéznünk.
Az áztatási idő, a víz hőmérséklete és a tealevelek minősége néhány olyan komponens, amikre figyelnünk kell és amelyek hozzájárulnak a teljes ízélmény kialakításához.
Mutatjuk, milyen hibákat követhetünk el.
Ne filteres teát válasszunk!
A teafilterek egy gyors ital elkészítése során jó szolgálatot tehetnek, azonban, ha tasakos változat helyett tealeveleket használunk, sokkal frissebb, tartalmasabb ízvilágot kapunk, ráadásul több antioxidánst és természetes aromát is tartalmaz az italunk.
Túl sokáig vagy túl rövid ideig áztatjuk
A teászacskókon található utasítások alapvető információkat tartalmaznak arról, mennyi ideig kell az adott teakeveréket áztatunk a legjobb ízélményért. Valljuk be, néha türelmetlenek vagyunk, nincs kedvünk kivárni az időt, vagy éppen elfelejtjük még azt is, hogy egyáltalán teát áztatunk. Ilyenkor vagy túlságosan keserű lesz a teánk, vagy tompa aromát kapunk.
Vannak általános szabályok, amikből kiindulhatunk akkor is, ha például a teakeverékünkön nincsen pontos útmutató. A fekete teának általában körülbelül három-öt percig kell áznia, míg a fehér és oolong teákat csak kettő-három percig kell áztatni. A zöld tea még kevesebb időt vesz igénybe – csak egy percet –, míg a gyógynövény- és rooibos teákat öt percnél is tovább kell áztatnunk a legjobb íz eléréséhez.
Figyeljünk oda a csészeválasztásra
A teát hajlamosak vagyunk elfogyasztani kedvenc bögrénkből, ezzel azonban eléggé nagy hibát követünk el. A megfelelő csészeválasztás ugyanis fokozza a teázás élményét. A jó teáscsészéket úgy tervezték meg, hogy az ital gyorsabban iható hőmérsékletűre hűljön, miközben az aromák is fel tudnak belőle szabadulni. De nem csak a dizájn, a méret is számít. A zöld teát hagyományosan egy kis teáscsészében kínálják, így minden kortyban a finom ízekre tudunk összpontosítani.
Ügyeljünk a víz hőmérsékletére!
A teáskanna fütyül – látjuk és halljuk, minden alkalommal, amikor vizet forralunk. Bármilyen ellentmondásosan is hangzik, a forrásban lévő víz használata valójában keserű italt eredményez. De ebben az esetben is igaz, hogy minden a teafajtától függ. A gyógyteák esetében tulajdonképpen ezzel nem is érdemes foglalkozni, mert jól elviselik, ha leforrázzuk őket. A laza szerkezetű tealevelek esetében azonban ez nem igaz, a forrásban lévő vízzel érintkezve megváltozik az ízvilág.
Igaz ez fordítva is. Ha túlságosan alacsony hőmérsékletű vizet használunk, a tea íze tompa lesz.
Itt is vannak olyan kiindulópontok azonban, amelyek segítségünkre lehetnek. A különleges zöld teák például jobban bírják az alacsonyabb hőfokot, ezeket általában 60 fok körüli vízben érdemes áztatni. Az egyszerűbb zöld és fehér teák 80-82 fok között adják a legjobb ízélményt. A rooibos, a gyógyteák és a fekete teák készülhetnek forrásban lévő vízzel is.
Ne ízesítsük túl!
A teák tele vannak természetes ízekkel, így ezek akkor is finomak, ha nem adunk hozzá semmi további hozzávalót. Sokan persze szeretik a cukrot, a tejet és a mézet is a teájukban, azonban ezekkel elnyomjuk a teák valódi karakterét, robosztusságát vagy éppen kellemes frissességét.
Érdemes tehát óvatosan bánni az édesítőszerekkel, a citrommal és a tejjel is.
A gyógyteák esetében, ha lehetséges, mellőzzük a további ízesítésüket, ugyanis alapvető egészségügyi előnyüket veszíthetik el ezzel. Például a kamilla segít a nyugodt alvásban, azonban, ha alaposan megcukrozzuk, a szervezetünk felpörög és ellensúlyozza a nyugtató hatásokat.
Törekedjünk az optimális mennyiségre az arányok során
A filteres tea esetében nincs lehetőségünk hibázni, a teafüvek esetében azonban gyakran túlzásba eshetünk az adagoláskor. Az alapvető szabály az, hogy egy teáskanálnyi teafűhöz 180 milliliter vízre van szükség. Ha tehát nagyjából két és fél deci teát innánk, két teáskanálnyi teakeverékre van szükségünk. A könnyed ízvilágú teák, így például a fehér teák esetében lehetünk bőkezűbbek.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
konyhai praktika | praktika | aranyszabály | tea | nagy sztori
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!