Évente egyszer dönt az UNESCO Világörökség Bizottsága, mely helyszínek kerüljenek fel a Világörökségi Listára, hogy aztán az emberiség számára megóvják, megvédjék ezeket a kulturális és természeti értékeket. Az alábbiakban tíz csodálatos, védett helyet mutatunk be a kambodzsai templomkolosszustól kezdve a zöld vizű új-zélandi tavon át a chilei kráterig.
St. Kilda, Skócia
A földrajzilag Skóciához tartozó, az óceánra pazar kilátást nyújtó Saint Kilda szigetcsoportja a Külső-Hebridáktól nyugatra fekszik, és több, vulkanikus eredetű szigetből áll. Érdekesség, hogy a hűvös nyarak és az olykor durva viharok miatt itt egyáltalán nincsenek fák, a növényzetet sovány gyep, moha és törpecserje alkotja. A szigetcsoport szárazföldi területe már 1986-ban a Világörökség védelme alá került, amit 2003-ban kiterjesztettek a körülötte fekvő vizekre.
Tongariro Nemzeti Park, Új-Zéland
Az Északi-szigeten található Tongariro Új-Zéland legrégebbi nemzeti parkja. Természeti és kulturális örökségként is elismeri az UNESCO a majdnem 800 négyzetkilométernyi területet, melyen három működő vulkán és egy gyönyörű, zöld vizű tó fekszik – utóbbi a parkon át vezető 19 kilométeres lenyűgöző túraútvonal legnépszerűbb helye.
Angkor, Kambodzsa
Angkor, a khmer templomok ősi települése a kilencedik században létrejött Khmer Királyság fővárosa volt. Itt találjuk a világ legnagyobb vallási épületkomplexumát, ahová évente egymillió látogató érkezik. Homokkőből építette fel harminc év alatt 50 ezer munkás és ötezer szobrász. A régészeti park 82 hektáros területén áll Angkorvat, a ma is működő vallási központ. A grandiózus méretű műalkotás az elmúlt évtizedekben Kambodzsa jelképévé vált.
Wulingyuan Nemzeti Park, Kína
Egy újabb nemzeti parkban járunk, ezúttal Kínában, Pekingtől 1500 kilométerre, Hunan tartományban. A hatalmas ország első nemzeti parkjában felhőkarcoló méretű mészkőhegyek tornyosulnak. 1992 óta tartozik a Világörökség részéhez. Évszaktól függően gyakran ködbe burkolózik a magaslati látnivaló, ezért érdemes úgy időzíteni a látogatást, hogy lássunk is valamit a misztikus sziklákból, például a világ legmagasabban fekvő természetes hídját.
Yosemite Nemzeti Park, USA
Az Egyesült Államok történetének második nemzeti parkja (1890-ben alapították) a kaliforniai Sierra Nevada hegyvonulatának nyugati lejtőin terül el. A túrázók és a sziklamászók Mekkájának számít, ahol duzzadó vízesésekbe, mamutfenyőkbe és havas hegycsúcsokba egyaránt belefuthatunk az ezer kilométer (!) hosszan kanyargó túraútvonalakon. Leglátogatottabb része a Merced folyó völgye, amely eredetileg egy hatalmas gleccsertó volt.
Ha Long-öböl, Vietnám
Vietnám, és egész Délkelet-Ázsia egyik leghíresebb látnivalója 1994 óta a Világörökség része. Maradva a legeknél, a Föld egyik legnagyobb és legszebb természeti csodájaként tartják számon az 1500 négyzetkilométernyi területet, ahol közel kétezer mészkőszikla emelkedik ki a vízből. A különös képződmények kisebb tavakat fognak közre, amelyekbe szűk alagutakon át lehet eljutni, kivéve dagálykor, mert olyankor megközelíthetetlenek. A mészkősík, amin az öböl található, süllyed.
Rapa Nui Nemzeti Park, Chile
A Húsvét-szigetek tájegységének majdnem felét öleli fel a park, itt lehet megcsodálni a jól ismert moai szobrokat. A sziget belsejében, az ősi hegyek gyomrában pedig sziklarajzok rejtőznek, mint ahogy a közel egy kilométer széles, kialudt vulkáni kráter alja, illetve az alatta lévő lávaalagút is egészen páratlan látványt ígér.
Pamukkale, Törökország
Földfelszín alól feltörő, 35 fokos forrásvíz által létrehozott hófehér mészkőmedencékben gyönyörködhetünk Denizli városától 17 kilométerre. Pamukkale, vagyis törökül gyapotvár, a modern gyógyturizmus egyik célpontja és Eger testvérvárosa is egyben. Sajnos a csodás természeti képződményt tápláló vízforrás egyre csak apad, negyven éven beül akár teljesen eltűnhet.
Canaima Nemzeti Park, Venezuela
Rózsa György ide is intézhetett volna forgatási engedélyt a Leg...leg...leg... című műsorába, ugyanis a Föld legmagasabb vízesését lehet ebben a Venezuela keleti részén fekvő nemzeti parkban lefilmezni. Az Angel-vízesés, vagyis a Kerekupai-Merú az Auyán-Tepui nevű magaslatról zuhan alá a Churun folyóból az Ördög-szurdokba, megszakítás nélkül mintegy 807 métert. Onnan egy szikla peremén átbukva további 172 métert hull a hegy lábáig egy hatalmas sziklamedencébe.
Bryggen, Norvégia
Bergen régi rakpartja az egyetlen megmaradt üzleti negyed a Hanza-városok virágkorából. A fából eszkábált épületekben a mai napig működnek üzletek, éttermek és irodák, annak ellenére, hogy a történelem folyamán számos pusztító tűzvész hátráltatta. 1979 óta része a Világörökségnek.
világörökség | világörökségi lista | unesco
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!