Mesés gyümölcsök, melyek Délkelet-Ázsia bármely szegletében megtalálhatóak

Összegyűjtöttük azokat a fenomenális gyümölcsöket, melyekkel a sarki zöldségesnél biztos nem találkozhatunk, de Vietnámba vagy Thaiföldre érve olyan megszokott nassolnivalók, mint nálunk az alma, a körte vagy a szőlő. Extrém külcsín, elképesztő ízek, sosem tapasztalt állagok és illatok következnek, egy kisokos formájában, hogy művelődjünk egy kicsit egzotikus gyümölcs témában. 

Fülembe cseng a kilencvenes évek kedvelt éttermi desszertjének neve: gyümölcskoktél. Mit jelentett ez? Természetesen a jó öreg konzerves gyümölcsmixet, ami nyolcvan százalékban állt ananászból, a vastagabb bőrű, plöttyedt állagú versenyző a papaja volt, és az egyik konzerv nyomokban mangót is tartalmazott, de azt nem szerettük, mert valamiért nagyon átvette a doboz fémes ízét. Rémlik, hogy volt próbálkozás a banán társítására is, de az aztán már a legmélyebb bugyor volt. Így ismerkedett hát a magyar az egzotikus gyümölcsökkel. Aztán jöttek a pompás ananászok, a kókuszdiók, és mára ott tartunk, hogy a hipermarketekben súlyra mérhetjük a licsit, és nem ritka vendég a perui földicseresznye, leánykori nevén physalis sem.

Délkelet-Ázsia hihetetlenül gazdag kulináriájának fontos szereplői a gyümölcsök, sok desszert alapjaként szolgálnak, és annyiféle van belőlük, hogy a helyiek el sem tudják képzelni a mindennapjaikat nélkülük.

Kicsit segítünk, hogy melyek a legízletesebbek, és mit kell tudnunk róluk alapszinten. Fáról szedik, földön nő, vagy éppen átkozottan bűzös.

Mangosztán

Délkelet-Ázsiában őshonos örökzöld fa termése. Sötétlila héja első ránézésre fokhagymagerezdeknek tűnő gyümölcshúst rejt. Viktória királyné elég jó marketinget csinált neki indiai császárnő korában, ugyanis az uralkodónő legkedvesebb csemegéje volt. Egyesek a legjobb ízű gyümölcsnek tartják, hiszen egyedi és meglepően sok aroma találkozik benne, ráadásul tele van antioxidánssal is. Kicsit mézes, kicsit vaníliás, de citrusosság is van benne bőven. Nehezen szállítható.

Szalakkapálma vagy kígyógyümölcs

Nevét a kígyóbőrre emlékeztető külsejének köszönheti, és érdekes módon a pálma gyökerénél nő. Sárkányszemnek és kígyószilvának is nevezik, pikkelyeit könnyen le lehet hámozni. Állaga akár a cseresznyének, íze valakit az ananászéra emlékeztet, de azért annál savanykásabb.

Jákafa vagy jackfruit

Banglades nemzeti gyümölcse, elsőre könnyen összetéveszthető a duriánnal. A jackfruit negyven-ötven kilós is lehet, és ugyan szintén jellegzetes szagú, annyira nem pusztító, mint a szállodákból kitiltott durián. Fantasztikusan rostos, aromás, és nagyon jó az állaga, s míg nyersen édessége a meghatározó, főve ez finomodik, és ragacsos-széteső állagától érdekes. Vegánok pulled pork helyett készítik, erősen fűszerezve. Multifunkcionális gyümölcs.

Durián

A legdögösebb egzotikum... szó szerint. Egyszerűen rothadó szagot áraszt magából, nem lehet mit szépíteni rajta. Emellett viszont nagyon tápláló, kalóriadús, különleges ízű gyümölcsről. Úgy tartják, nem szerencsés alkohollal kombinálni, mert azonnali puffadást okoz, és a keveredés szinte sokkolja a májat.

Rambután

A licsi rokona, ízében majdnem olyan bodzás-szőlős aromájú. A rambután külseje azonban még a licsiénél is menőbb, ugyanis szőrösnek tűnhet. Aligha lehet abbahagyni a fogyasztását, ugyanolyan addiktív, mint a rokon. Termőhelyén sokszor kompótot csinálnak belőle.

Guáva

A thaiok egyik kedvenc csemegéje, C-vitaminban igen gazdag, és ízében olyan, mintha az epret és a körtét ötvöztük volna. A népi gyógyászatban gyomorbántalmakra használják, piacokon alma módjára felvágva árusítják nassolnivalónak, sőt, kedvelt a nyers, sóba-cukorba-chilibe mártott verziója is.

Sárkánygyümölcs

A gyümölcsvilág leghazugabb tagja, hiszen a hihetetlenül gyönyörű külcsín annyira felspanolja az érzékeket, hogy valami nagyon különleges ízre vágyunk, de a sárkánygyümölcs egyértelműen szebb, mint amennyire finom. Az Európába jutó daraboknak vajmi kevés ízük van, de frissen, Délkelet-Ázsiában sem szól akkorát, mint amit a külleme ígér. Kicsit a kivire hajaz, ám jobb csendben nézegetni, mint csalódni benne.

Ez is érdekelhet:

Felejtsük már el a "mindenmentes" szót!

Mindenmentes. Oké, akkor mi van benne?

(Fotók: Pxhere, Unsplash)

gyümölcs | trópusi gyümölcs | egzotikus gyümölcs | thaiföld

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom