Koszos semmiből kortárs csoda, hozzá egy nagyon extrém háttérsztorival.
Titkos alagutak is futottak azalatt a londoni ház alatt, amelyet az Adjaye építésziroda újított fel valami bámulatos módon. Az elhagyatott londoni épület alatt egy, már betonnal feltöltött illegális labirintus terjeszkedett, melyet a hírhedt Hackney Mole Man névre keresztelt férfi ásott évekkel ezelőtt. William Lyttle még a hatvanas években kezdett egy elképesztő alagútrendszert ásni a háza alatt, amelyről végig azt állította, hogy borospince készül. Az akkor hetvenöt éves férfit 2006-ben kapcsolták le,
előtte viszont negyven év alatt sikerült egy teljes, illegális alagúthálózatot kiépítenie Hackney-ben.
Az azóta üresen álló, az alagutak fölött megrogyó épület most, a renoválások után Sue Webster művésznő otthona és egyben műterme lett, aki beleszeretett az épület bizarr múltjába – az átalakulás pedig úgy a legelképesztőbb, hogy megnézzük, milyen is volt előtte.
Tehát ilyen volt a Mortimer Road-i ház a felújítás előtt:
És ilyen fantasztikus lett az építészek szépészeti beavatkozása után:
A háromemeletes ház egy háromszög alakú alaprajzból indul, az építészek pedig a labirintusrendszerre emlékezve számos bejáratot alakítottak ki.
Több mint tizenötezer régi londoni téglát használtak a megrongálódott burkolatok helyreállításához, valamint kétezer tonna betontól is megszabadultak a renováláskor.
A ház mellesleg 1,2 millió fontért kelt el még 2012-ben egy aukción; a felújításkor feltárt alagutak pedig nyolc méter szélesek és húsz méter hosszúak voltak,
amelyekben többek között több autót és egy hajót is találtak az építészek.
Gyönyörű felújítás és nagyon bizarr háttértörténet: egy biztos, hogy ez a ház minden, csak nem átlagos.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Ed Reeve)
dizájn | renoválás | felújítás | moleman | alagút | építészet
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!