Close
Csütörtöktől Budapestre jön a régió legnagyobb kortárs képzőművészeti vására

Csütörtöktől Budapestre jön a régió legnagyobb kortárs képzőművészeti vására

Tizedszer rendezik meg az Art Market Budapestet (AMB); a régió legnagyobb kortárs képző- és fotóművészeti vására húsz ország mintegy nyolcvan kiállítójának sok száz műalkotásával várja a közönséget csütörtöktől vasárnapig, a Millenáris parkban. Mutatjuk, miért érdemes elmenni rá!

A járványhelyzet ugyan megnehezítette az idei, jubileumi Art Market Budapest megrendezését, de a vásár presztízsét mutatja, hogy az utazási nehézségek ellenére is Nagy-Britanniától Oroszországig számos országból érkeztek kiállítók, emlékeztetett a rendezvény szerdai sajtóbemutatóján az AMB alapító igazgatója.

Ledényi Attila szerint a vásár fókuszában – az idén is erős nemzetközi jelenlét ellenére – ezúttal a magyar képző- és fotóművészet áll majd, amihez hozzájárul az is, hogy több mint húsz magyar kereskedelmi galéria mutatkozik be ebben az évben. Közülük többen – például a Viltin, a TOBE vagy a Várfok – a Kortárs Galériák Egyesületének standján állítanak ki.

Elsősorban a hazai választékot erősíti az AMB fotóművészeti anyaga is. Noha a vásár fotószekciója, az Art Photo Budapest a biztonságos lebonyolítás érdekében ezúttal nem önálló kiállítási csarnokban kap helyet, a magyar fotóművészet legjavát így is mintegy tucatnyi kiállítási standon tekintheti meg a közönség.

Az Art+Text Galéria például idén a magyar neoavantgárd olyan alkotóinak munkáit vonultatja fel, mint Hajas Tibor, Kerekes Gábor és Stalter György, a párizsi 55Bellechasse pedig nemzetközi fotóanyaggal érkezett. Több külföldi galéria is a fókuszba helyezi idén az általa képviselt magyar művészeket: a Photon Ljubljana például Robitz Anikó és Szombathy Bálint munkáit mutatja be nemzetközi kontextusban. A vásárra öt év után visszatérő Erdész Galéria neves kortárs mesterek, így Bak Imre, Fehér László vagy Nádler István képeit állítja ki.

Erős közép- és kelet-európai szekciót képeznek a Bel Art (Újvidék), az Apteka Sztuki (Varsó), a Cin Cin (Pozsony), a Bastejs (Riga) és az Alvitr Galéria (Szentpétervár) egymás mellett felállított standjai. A kölni Galerie Koppelmann a Hoffmann-gyűjtemény magyar művészeitől mutat be válogatást, Körkép ’89-90 címmel pedig a rendszerváltozás magyar fotóművészetének szenteli idei standját az Artphoto Galéria.

Mára Közép-Európa egyik művészeti központja lett Kolozsvár, a Centrul de Interes az erdélyi város nemzetközi hírű román és magyar alkotóinak képeit sorakoztatja fel, míg a Iaga Gallery standja nemzetközi merítéssel és olyan sztárművészek munkáival nyílik meg, mint Christo vagy Robert Indiana.

A Millenáris park Nagycsarnokának végén kapott helyet a fotóművészeti szekció legnagyobb része, itt állít ki a kereskedelmi galériák mellett a Fiatal Fotóművészek Stúdiója, a Magyar Fotóművészek Szövetsége és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ is, amely az AMB közönségének mutatja be először The Elevator Chats című, nemzetközi csoportos pop-up kiállítását.

A csarnok galériáján művészeti közösségek, oktatási intézmények, nonprofit projektek mutatkoznak be. A MANK standja például az idei Derkovits képzőművészeti ösztöndíjasok munkáiból kínál válogatást, a Pacsa Art Community Magyarországon élő orosz művészek, mások mellett Olga Tobreluc, Irina Drozd és Ivan Plus, alkotásait sorakoztatja fel, de bemutatkozik a világ legnagyobb szabadtéri fotóművészeti fesztiválja, a Festival La Gacilly-Baden Photo is.

Collabyrinth címmel a fenntarthatóság gondolatkörét népszerűsítik a Hybridart Camppel együttműködésben létrejött szabadtéri tárlat installációi a kiállítási csarnokok előtt, a C épület galériáján látható StandBy kiállítás pedig a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe került művészek támogatását tűzte ki célul.

Ledényi Attila hangsúlyozta: a szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a járványügyi szabályok betartására, és mindent megtesznek azért, hogy az AMB biztonságos környezetben fogadja a látogatókat.

Ez is érdekelhet:

(Forrás: MTI, fotók: Art Market Budapest 2019, 2018)

art market | amb | vásár | art market budapest | művészet

FOLYTASD EZZEL

Ilyen egyedi és domináns ízekkel tud kényeztetni a világ egyik legjobb rumja

Álomszülte szálloda Dánszentmiklóson, pazar fine dining étteremmel

Rendeld meg a Roadster magazin 13. számát!

Beköszöntött az ősz, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 13. száma. Mit találunk benne? Bejárjuk Japán izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik legszínesebb és leghíresebb dizájnerével, Karim Rashiddal, Nápolyban megkóstoljuk Olaszország negyedik legjobb pizzáját, és benézünk az Attolini szabódinasztia műhelyébe is. A Napa-völgyben teszteljük, milyen az új, elektromos Rolls-Royce, és elbeszélgetünk a W luxushotelben megnyitott Nightingale by Beefbar alapítójával, Riccardo Giraudival is. Elmegyünk egészen Dél-Koreáig, hogy megnézzük közelről, milyen a világ egyik leghangulatosabb kávézója, a Mudzsige panzió, ezen kívül pedig találkozunk még párizsi keramikusművésszel, Japánban dolgozó magyar építésszel, vitorlázógép pilótával, egy római napszemüveg brand alapítójával, és a születésnapját ünneplő Babel Budapest megálmodójával is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Close
Ezek a hangok, ízek, élmények valódi ünneppé varázsolják a karácsonyt
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom