A világ leghíresebb street art művésze nálunk is turnézik heteken belül.
Február elsejét graffitizd be a naptáradba, ugyanis Isztambul, Amszterdam, Antwerpen, Melbourne, Berlin, Bukarest, Kolozsvár és Párizs után végre Budapestre is elérkezik az utcaművészetek mesterét bemutató kiállítás. Az Art of Banksy: Without Limits mintegy hetven művön keresztül mutatja be az ismeretlen zseni művészetét a Godot Kortárs Művészeti Intézet szervezésében, február 1-től a Tesla Loftban.
Az időzítés azért is érdekes, mivel mi már tavaly novemberben hírt adtunk róla, hogy Banksy művei Magyarországra látogatnak 2020-ban: az a kiállítás viszont augusztusban nyílik majd meg Budapesten, eddig ismeretlen helyszínen Banksy: Zseni vagy vandál? címmel. Úgyhogy úgy tűnik, az Art of Banksy: Without Limits beelőzi ezt a tárlatot bő fél évvel (kérdés, vajon van-e ebben szándékoltság), így a Teslában nyíló kiállítás tekinthető Banksy debütálásának Magyarországon. (Tekinthető, ugyanis 2012-ben volt egy Banksy tiszteletére rendezett tárlat a Műcsarnok alagsorában, ami a Kijárat az ajándékbolton át című filmje köré rendeződött, de a vetített filmen kívül Banksy munkái nem szerepeltek a kiállításon.)
Az utazó kiállítás, amelyre évek óta vár a hazai közönség, egy hosszabb világ körüli út után érkezik Budapestre, és igyekszik átfogó képet adni a rejtőzködő művész világáról. Banksyről ugyanis a mai napig valóban nem tudni, kicsoda: körülbelül annyit tudunk, hogy a hetvenes években született Bristolban, Angliában, egyszerre graffitiművész és politikai aktivista, aki graffitizett vagy stencilezett munkákon keresztül reflektál a minket körülvevő világra – leginkább antikapitalista, háborúellenes, intézményellenes és humoros munkákkal – azzal a központi mondanivalóval, hogy a graffitizést tévesen ítélik vandalizmusnak.
Banksynek számos világhírű megmozdulása volt: csinált hamis bankjegyeket Bank of England helyett Banksy of England felirattal, festett a Palesztina és Izrael közti falra, felakasztotta a saját festményét (egy smiley-s Mona Lizát) a Louvre-ban, vagy épp félig ledarálta az egyik képét (Girl with Balloon) élőben a Sotheby's aukcióján – korunk nagyon izgalmas jelensége ő, akit még érdekes most, ebben a history-in-the-making állapotban megtekinteni.
„Az Art of Banksy: Without Limits kiállítás behozza nekünk a világ különböző pontjain, mállott vakolaton, üres téglafalon vagy egy sivár felüljárón megjelent műveket a kiállítótérbe, és újragondolva mutatja be az ismeretlen zseni alkotásait úgy, hogy a művek esszenciális üzenetét festmények, fotók, printek formájában egy izgalmas kiállítási élménybe sűrítve közvetítse”
– mondta Sáfár Zoltán, a Godot Kortárs Művészeti Intézet alapító-tulajdonosa. A kiállításra itt tudsz elővételben jegyet venni, a Facebook-eseményhez pedig itt tudsz csatlakozni. Mi ott leszünk!
street art | budapest | Godot | Banksy | kiállítás | Tesla
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!