Az Egyesült Királyság hat legnagyobb pub- és sörfőző vállalatának irányítói azonnali cselekvésre sürgetik a brit kormányt a "valódi és súlyos, valamint visszafordíthatatlan" károk elkerülése érdekében.
Az iparág vezetői arra figyelmeztettek, hogy a háromszáz százalékos áremelkedés miatt hónapokon belül a bezárás valós veszélye fenyegeti az Egyesült Királyság kocsmáit és sörfőzdéit. A Greene King, a JW Lees, a Carlsberg Marston's, az Admiral Taverns, a Drake & Morgan és a St Austell Brewery riadót fújt és nyílt levélben kérte a kormányt a mielőbbi megoldásért.
Az Ukrajna orosz megszállását követő, irányíthatatlanná vált gázárak is hozzájárultak ahhoz, hogy az üzemeltetők energiaszámlái az egekbe szökjenek és az is kiderült, hogy egy átlagos brit háztartás rezsiköltségei októberben várhatóan nyolcvan százalékkal ugranak meg, amikor hatályba lép az új árplafon.
A vállalkozások azonban szabályozott árplafon nélkül működnek; egyes kocsmatulajdonosok arra figyelmeztetnek, hogy számláik már megnégyszereződtek, illetve azért is küzdeniük kell, hogy olyan beszállítókat találjanak, melyek hajlandóak energiával ellátni a helyiségeket, amikor esedékessé válik a szerződések megújítása.
William Lees Jones, a JW Lees ügyvezető igazgatója elmondta: néhány energia-szolgáltató még árajánlatot sem hajlandó adni, illetve "egyes esetekben a bérlők pedig felmondanak nekünk, mivel az üzlet nem bírja tartani a költségeket ilyen árak mellett." Nick Mackenzie, a Greene King csoport vezérigazgatója hozzátette, hogy az egyik bérlőnek 33 ezer fontot ugrott az rezsiszámlája az év során.
"Ez nemcsak nagy összeg, hanem nagyon nagy összeg. Míg a kormány a háztartásoknak segít megbirkózni az árakkal, addig a vállalkozásoknak egyedül kell szembenézniük vele, és ez a helyzet ősszel csak rosszabb lesz. Az ágazatot támogató azonnali kormányzati beavatkozás nélkül a kocsmák képtelenek lesznek kifizetni a számláikat, munkahelyek szűnnek meg, és a szeretett vendéglátóhelyek pedig be fognak zárni."
A British Beer and Pub Association (BBPA) azt követelte a kormánytól, hogy sürgősen alakítson ki egy olyan támogatási csomagot, amely ténylegesen szabályozza az energia árát a vállalkozások számára.
Emma McClarkin, a BBPA vezérigazgatója elmondta: "Az energiaköltségek emelkedése nagyobb kárt fog okozni az iparágnak, mint azt a világjárvány tette, amennyiben a következő hetekben nem történik semmi. A fogyasztók még inkább meggondolják majd, hol költik el a pénzüket. Vannak olyan kocsmák, amelyek átvészelték az elmúlt két év viharát, és most az egekbe szökő energiaszámlák miatt bezárhatnak."
A kormány szóvivője ugyanakkor kijelentette: "Egyetlen kormány sem tudja befolyásolni azokat a globális tényezőket, amelyek növelik az energiaárakat és az egyéb üzleti költségeket, de az előttünk álló hónapokban továbbra is támogatni fogjuk a vendéglátóipart. Ez magában foglalja a vállalkozásoknak nyújtott többféle adókedzevményt és a szeszes italokra kivetett vámok befagyasztását, valamint a munkáltatói társadalombiztosítás csökkentését. Mindez a világjárvány idején felajánlott milliárdos támogatások és kölcsönök mellett történik."
A brit kocsmatulajdonosok álma válhat valóra azzal, hogy kibérelhetnek egy ingatlant II. Erzsébet királynő egyik rezidenciáján, a Sandringham-házban.
(Forrás: Independent, fotók: Getty Images)
energiaárak | Anglia | vendéglátás | kocsma | rezsi | veszély
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!