Ilyen a felhőkarcoló, amelyen nincsenek ablakok

Még ha nem is különösebben rajongunk az ötvenes évek elején megjelent építészeti és művészeti mozgalomért, mert ahogy neve is mutatja, túl durvának, nyersnek találjuk, brutalista épületekről igazán érzékletes és szemetgyönyörködtető képek készülnek. A furcsa alakzatok, nem túl szofisztikált, vagy akár agresszív vonalvezetés szélsőséges érzelmeket válthat ki: valaki vagy imádja a stílust, vagy a hideg rázza a nyersbetonfelületektől. A döntést mindenkre rábízzuk, de mutatunk néhány különös épületet. 

Az amerikai New Haven városában a Pirelli gumik székházát Breuer Marcell magyar származású modernista építész tervezte. Connecticutban többször a környék legrútabb épületének választották.

A londoni Welbeck parkolóházat hiába próbálták megmenteni, hamarosan lebontják, és luxushotel épül a helyébe.

A National Theatre London az angol főváros egyik legmegosztóbb épülete. Károly herceg egyszer atomerőműnek csúfolta a színházat.

A második világháború során súlyosan sérült környéken létesítették a Barbican Centre-t, Londonban. Művészeti épületegyüttes, de lakóházaiban körülbelül négyezer ember él. A Barbican-lét nagyon sok építészt, művészt vonz.

New York egyik legkülönösebb felhőkarcolóján nincsenek ablakok. A Thomas street 33. alatti brutalista tömb megannyi konteo középpontjában áll. Eredetileg az AT&T telekommunikációs cég tulajdona. 168 méter magasra tör.

Norwich egyetemének zikkurat-szerű építményei betonból és üvegből épültek, 1970-ben. Nem mondhatni, hogy sok privát tér jut az itt élőknek, cserébe egy rendkívüli háztömbben lakhatnak.

Sidneyben találjuk a Sirius buildings névre keresztelt lakóépület-együttest. Eredetileg fehérre festették volna, hogy passzoljon az Operaházhoz, de végül maradt a nyersbeton.

Elsőre talán túl kecses lehet brutalista mivolta ellenére, de a berlini tévétorony, vagyis a Fernsehturm szintén a stílus képviselője. Európa negyedik legmagasabb épülete, melyet sokan "állapotos kötőtűnek" csúfolnak.

A San Diegó-i egyetem könyvtára merőben eltér a megszokott könyvtáraktól. A kaliforniai kampusz az egyetlen olyan amerikai egyetemi kialakítás, ahol csak a 21. századi építészeti stílusai találoznak. A könyvtár Teodor Seuss Geisel (Dr. Seuss) nevét viseli.

Moshe Safdie montreali épületegyüttese, a Habitat 67 nappal, a távolból a legkülönösebb látvány. Háromszázötvennégy betonkocka lakásból áll, és ugyan eredetileg éppen a gazdaságosság vezérelte, mára szépen felmentek a lakások árai.

A jugoszláv brutalizmus egyik jelképe a pristinai könyvtár épülete. Az Andrija Mutnjaković tervezte intézmény már-már ijesztő, hiszen hiába szerette volna az agyat és a tudást jelképezni, a rácsozat inkább egy börtönre enged asszociálni.

Ez is érdekelhet:
Ebben a coloradói vadonban felhúzott szentélyben elfelejtődik az idő

A West Lake Creeken felhúzott ház tényleg olyannak tűnik, mint ami akkor jelenik meg lelki szemeink előtt, ha elvágyódnánk a hegyek közé, és legszívesebben magunkra zárnánk a nagyvilág ajtaját.

(Fotók: Unsplash, Getty Images, Pixabay, Dezeen)

concrete | brutalista | építészeti stílus | építészet | brutalizmus | beton

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom