Egyáltalán nem meglepő, hogy az idei év energiaválságának keze nagyon hosszúra nyúlik ki, és az ingatlanpiacra is kihat. Mondjuk, hogyan rendezte át hónapok alatt Budapestet!
Teljesen átalakult a fővárosi ingatlanpiac: a Duna House elemzése szerint megnőtt a kereslet a belvárosi lakások iránt, miközben visszaszorult a harmadik helyre a korábbi csúcstartó, Angyalföld.
Az idei év erőteljes változásokat hozott az ingatlanpiacon, mivel a potenciális vevők elsődlegesen az ingatlanok energetikai jellemzői alapján választanak, miközben a kínálatban egyre több a korszerűtlen otthon.
A fordulat országosan és Budapesten is érzékelhető: a fővárosban a belvárosi kerületek, a VII. kerület, Erzsébetváros, valamint a VI. kerület, Terézváros áll az első két helyen; a befektetők által kedvelt belvárosi területeken főként régi bérházak polgári lakásai alkotják a felhozatalt, ám az ezekből létrehozott, szétválasztott kislakások az alacsony fenntartási költségeik miatt nagyon jól bérbe adhatók.
Az elemzés szerint a keresleti lista végén is átrendeződtek a kerületek: a XVII. kerület a sereghajtók közé kerül, 2022 augusztusa óta az érdeklődők mindössze 3,7 százaléka keres itt ingatlant.
A XVII. kerület Budapest legnagyobb méretű kerülete, Rákosmente közel 90 ezres lakosságával a főváros hetedik legnépesebb része, amely korábban nagyon népszerű volt, hiszen a nagyobb térre és a nyugalomra vágyó fővárosiak is előszeretettel választották a zsúfolt belváros és a túl távoli agglomeráció helyett. Az ingatlanok energetikai korszerűségének felértékelődésével azonban egyre inkább veszített vonzerejéből a terület.
Az érdeklődés átalakulása nem csak a népszerűségi lista élén tapasztalható, az elemzés szerint idén októberben Csepel, Soroksár és Rákosmente végzett az érdeklődési ranglista végén: ez utóbbi kerületben tavaly még a vevők 5,3 százaléka keresett ingatlant, míg az idén augusztus óta az érdeklődők mindössze 3,7 százaléka keres célzottan rákosmenti ingatlanokat.
Az értékesítési statisztikai adatok szerint 2021-ben több mint ezer ingatlan cserélt gazdát Rákosmentén, átlagosan 50 millió forint körül költöttek a vásárlók ingatlanra itt, ami megközelítőleg 610 ezer forintos átlagos négyzetméterár a téglaépítésű otthonok esetében.
A társaság becslése alapján 2022 első háromnegyed évében országosan 102 ezer ingatlanpiaci tranzakció történt, amelyből a budapesti adásvételek aránya 26-28 százalék. Tavaly a statisztikai adatok szerint összesen 161 ezer adásvétel történt, ebből közel 37 ezer a fővárosban.
(Fotók: Unsplash)
ingatlanpiac | budapest | belváros | lakás
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!