Egy ősi Burkina Fasó-i népcsoport elszigetelt, de annál izgalmasabb lakóhelyén járunk. Tiébélé csodálatos házait Rita Willaert belga fotográfus örökítette meg. Másodmagával, Olga Stavkissal érkeztek 2009-ben Burkina Fasóba, Afrika nyugati részébe. A két kalandvágyó hölgy feljegyzéseket készített a népcsoportról, és rengeteg fotót készítettek csodálatos építészetükről. Ezekből a képekből válogattunk most egy párat.
Alig több mint egyhektáros területen élnek a kassenák, a 15. század óta. Bátran mondhatjuk, hogy szerény körülmények között telnek a mindennapok, de kulturális és művészeti szempontból igen gazdag a népcsoport. Nem találunk náluk két egyforma épületet, mindegyik egyedi formát és díszítést kapott. A festések a népcsoport történelméről, emberek és állatok együttes életéről is mesélnek, amellett, hogy sok a geometriai minta is.
A házakon nincsenek ablakok, a bejáraton szűrődik be a fény. Kisebb és nagyobb ajtókat is látni a díszes épületeken, ezeknek a törzsi ranghoz van közük. A társadalmilag feljebb álló családok kapják a kisebb bejáratokat – hiszen így az otthon védettebb –, a szegényebbek tágasabb, nagyobb bejáratú házakban laknak. Vannak nagyobb, védettebb tömbök, melyek sírhelyekként funkcionálnak.
A mintákat, freskókat természetes festékanyaggal készítik, és a végén az akácia leveléből kinyert anyaggal fixálják – ez egy lakkszerű anyagot képez a falakon.
Érdekesség, hogy a festéseket többnyire a hölgyekre bízzák. Nekik a közösség történelmének megörökítésén kívül feladatuk az önkifejezés is. A kassenák a többszerelműségben hisznek, náluk a monogámia helyett a poliamoria a szokás. A nők amellett, hogy eleget tesznek a saját társadalmuk elvárásaiknak és kedveskednek a férjeiknek, az épületek festésével áldozhatnak a művészetek oltárán. Örömüket és bánatukat is kiadhatják magukból a művészet segítségével, ők pedig boldogan élnek a lehetőséggel.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Rita Willaert Flickr)
flickr | olga stavkiss | törzsi építészet | kulturális antropológia | burkina faso | építészet
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!