Egy jó rámen igazi lélekmelegítő fogás ebben az időjárásban és ezekben a nehéz időkben, még akkor is, ha a japán klasszikus egy dél-koreai verziójáról van szó. Az eredeti elkészítéséhez képest ez sokkal gyorsabb és egyszerűbb, viszont állítjuk, hogy van olyan finom, mint a japán nagytestvére.
Jó ráment találni igazán nehéz, ezért marad az a megoldás, hogy otthon készítjük el magunknak. Elsőre okos ötletnek tűnik, de a nyolcórás főzési idő, illetve a vele együtt járó disznóvágást idéző illat csökkentheti a lelkesedést. Oké, a financiális része verhetetlen, mert több liter rámen alaplé bekerülési költsége egy-két ezer jó magyar forint alatt van.
A közel tökéletes rámenélmény mindenki számára elérhető a legkisebb befektetéssel, ráadásul az otthonunkban. Bár az egészben van egy kis trükk, de azt hiszem, ennyi belefér. Mivel az alábbi rámenverzió egy igazi dél-koreai kedvenc, én is David Chang révén hallottam róla először, akinek olyan helyeket köszönhetünk, mint a New York-i Momofuku vagy Ssam.
Egy dologra lesz mindenképp szükségünk, ha szeretnénk autentikusak maradni – ami kicsit fura jelen esetben –, a Samyang instant rámentésztára, abból is a narancssárga csomagolásúra.
Elvileg minden instant tésztával működik ez a recept, de sok kísérletezés eredménye mégis az, hogy ezzel a narancssárga Samyanggal lesz eredeti ez a nem autentikus japán rámen.
Amitől pedig a levesünk olyan gyönyörű textúrájú lesz, mint a több órán át lassú tűzön dédelgetett társai: a lapkasajt, és egy tojás. Ízlés kérdése, hogy mivel extrázzuk a levesünket. Én általában szójaszósszal, Lao Gan Ma csiliolajjal, szezámmal, újhagymával és ropogós hagymakeverékkel szoktam, de a variációk végtelenek, és szerintem tévedni is nehéz.
Hozzávalók:
- 1 db Samyang instant leves (a képen látható a tuti, ami vietnámi boltokban elérhető)
- 2 db lapkasajt
- 1 db tojás
- topping: igazából bármi, de a szójaszósz, pirított hagyma, korianderzöld, újhagyma, csiliolaj adják meg a pompás umamigerincet, de mehet még bele shimeji/shitake/enoki gomba és a többi.
Elkészítés:
- Egy kis lábasba 2-3 ujjnyi vizet öntünk, de a lényeg az, hogy kb. 1 ujjnyi vízréteg legyen a száraz tésztatömb felett, ha azt belerakjuk.
- A felforrt vízbe szórjuk az instanttészta-csomagban található zöldségeket és fűszerkeveréket, majd 1-2 percig forraljuk tovább.
- Mehet bele a tészta, amit 2-3 percig főzzünk! Figyeljünk rá, hogy ne főzzük szét, legyen picit „al dante”!
- Üssük bele a tojást, de semmiképp se kevergessük, hogy a tojás egyben maradjon!
- A legvégén mehet a tetejére a lapkasajt, óvatos, körkörös lábosmozgatással olvasszuk fel!
- Mélytányérba öntsünk szójaszószt, és akár egy kis pirított tahini is mehet bele. Ez lesz a kamu „ramen tare” esszenciánk. Aztán öntsük rá a levest, szórjuk meg mindennel, amit gondoltunk!
Lehet fanyalogni, hogy ez nem is igazi, autentikus japán rámen. Az viszont biztos, hogy ha megkóstoljuk, akkor a Dorohedoro manga Caimanjaként rászakadunk, és sokat fogjuk habzsolni. Én szóltam!
samyang | japán | leves | dél-korea | recept
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!