A 2019-es Észak-Amerikai Nemzetközi Auto Show újdonságai közül mutatunk be hármat.
Motorcity – a szó tökéletesen kifejezi, mit jelentett a michigani Detroit Amerikának. A Chrysler, a Ford és a General Motors központja és gyárai együtt emelték a várost az autóipar fellegvárává, hogy aztán közösen zuhanjanak a mélybe. Az ötvenes években majdnem kétmillióan lakták a metropoliszt, hogy a lassú hanyatlást és a 2008-as válságot követően egy nagyjából 700 ezer lakosú, elszegényedett, üres gyár- és lakóépületekkel, bűnözéssel és reménytelenséggel teli, lepusztult településsé váljon.
A város nemzetközi autószalonja, a Detroit Auto Show-nak, majd 1989-től Észak-Amerikai Nemzetközi Auto Show-nak (NAIAS) hívott kiállítás is megsínylette a válságot, és bár a szalonon belül nincs nyoma széthordott standoknak, és a gyújtogatás sem napi rutin, érezhetően egyre csökken a jelentősége. Már nagy gyártók is megengedik maguknak, hogy távol maradjanak, a rendezők ezért a jövő évtől későbbre tolják majd a show-t, hogy szabadtéri programokkal színesítsék az eseményt, valamint – és ez remekül jelzi a technológiai változásokat – hogy ne vonhassa el a figyelmet a szintén januári Las Vegas-i szórakoztatóelektronikai vásár, a CES.
Ennyit az előzményekről – ettől még vannak olyan modellek, amelyek a napokban Detroitban debütáltak, és mindenképp érdemesek arra, hogy szóljunk róluk.
Toyota Supra
Majdnem húsz éve, hogy a Toyota sportkocsijának rajongói legfeljebb a használtpiacról csillapíthatják vágyaikat, ezért azóta várjuk az új Supra megjelenését, hogy felröppentek az első hírek a visszatéréséről. Úgy tűnik, megérte: a Toyota GR Supra egyedi külsejű, nagyon jó formájú kocsi lett, a BMW-től származó 340 lóerős, soros hathengeres, turbós benzinmotorral, és hátsókerék-meghajtással, és felismerhetően BMW-s hangulatú beltérrel.
Ennek oka, hogy a Supra közös alapokra épül az új Z4-es BMW-vel, egy gyárban készülnek majd – nem ritka az ellentét a német és a japán autók kedvelői között, a Supra éppúgy lehet a megbékélés, mint a további viták alapja. A dizájn és a koncepció mindenesetre nagyon bíztató.
Shelby GT 500
A Shelbyt egyszerűen egy erősebb Ford Mustangnak nevezni olyan, mint a Stelvio-hágót kacskaringóvá degradálni. A V8-as Mustang elég durva autó, az új Shelby GT500-hoz képest viszont csak egy szolid jármű a hétvégi bevásárlásokhoz. 700 lóerő az 5,2 literes, kompresszorral erősített V8-as teljesítménye, álló helyzetből három és fél másodperc alatt éri el a 100 km/h-t.
Az eddigi legerősebb utcai Ford nem rejtegeti képességeit: szélesített karosszéria, óriási hűtőmaszk, jókora hátsó szárny, húszcolos kerekek, kobralogók elöl-hátul, no meg olyan csodás hang, hogy ha azt felküldenénk a világűrbe, néhány hónap alatt kiderülni, léteznek-e földönkívüliek, mert ha igen, biztos ide akarnak költözni.
Subaru WRX STI S209
A Suprával és a Shelbyvel szemben ez a Subaru nem új modell, S209 néven viszont új limitált szériát lepleztek le Detroitban. Négyhengeres, 2,5 literes, turbós boxermotor – ez nem újdonság, az viszont igen, hogy különböző módosításoknak köszönhetően már 345 lóerős, vagyis ez a valaha készült legerősebb Subaru. Az ültetett karosszériával, szélesebb nyomtávval, új légterelőkkel, új kipufogórendszerrel, összkerékhajtással és hatfokozatú kézi váltóval igazán izgalmas konfigurációnak hangzik.
Az S209-es sorozat ralikék fényezéssel és szürke kerekekkel, vagy kristályfehér karosszéria-aranyszínű felni kombinációban kapható – különlegességét azonban nem a színösszeállítás adja, hanem hogy mindössze kétszáz példányban gyártják majd, és európai piacra nem hozzák.
(Fotók: NAIAS, Toyota, Ford, Subaru)
sportautó | ford mustang | subaru wrx sti s209 | subaru | toyota supra
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!