Ha sajátos nevelési igényű gyermek kerül a csoportba, az mindenkitől plusz energiát igényel. Az óvó néni igyekszik a beilleszkedést megkönnyíteni az SNI-s gyermek számára érzékenyítő játékokkal. A csoport többi tagja pedig a saját bőrén tapasztalhatja meg, hogy társuknak mennyivel másabb az élete, így elfogadóbbá válnak vele szemben.
A Játékliget munkatársai néhány érzékenyítő játékot osztanak meg ebben a cikkben, amelyek segítségével mind a gyermekek, mind a szülők könnyebben átélhetik a speciális élethelyzetet.
Melyik gyermek sajátos nevelési igényű?
Vannak olyan testi és / vagy szellemi fogyatékosságok, amelyek egyértelműen ide sorolhatók. Kevésbé evidens, de sajátos nevelési igényűnek számít a szorongó, figyelemhiányos vagy a nagyobb mozgást igénylő gyermek is. A tanulási nehézségekkel küzdő osztálytárs lehet, hogy nem lustaság miatt nem tud jól teljesíteni, hanem valamilyen készsége nem működik megfelelően. Ilyenkor jó, ha a pedagógus elejét veszi annak, hogy társai az ilyen gyermeket csúfolják vagy kiközösítsék. Az érzékenyítő játékok segítségével formálhatjuk a csoport vagy osztály szemléletmódját, mivel személyes tapasztalatot szereznek arról, hogy mindannyian mások vagyunk.
A Játékliget webáruház kínálatában lévő fejlesztőjátékok nem csak a sajátos nevelési igényű gyermekek számára hasznosak.
Bekötött szemmel
A vakok és gyengénlátók élethelyzetébe nyerhetünk bepillantást az alábbi szembekötős játékok segítségével.
Helyezzünk egy zsákba különböző tárgyakat (ceruza, radír, kréta, stb). A bekötött szemű gyermek próbálja meg kitalálni, hogy mit fogott meg.
Szintén bekötött szemmel szaglásztassuk a gyermeket. Olyan jellegzetes illatú anyagokat, fűszereket válogassunk össze, amiket nagy valószínűséggel mindenki ismer. Jó ötlet lehet a kakaó, az ecet, fahéj, vanília, fokhagyma.
Különböző zöldségek, gyümölcsök megkóstolása és kitalálása is lehet feladat. Itt nemcsak az ízlelésnek, hanem a szaglásnak is fontos szerepe van.
Segédeszköz használata
Engedjük, hogy a gyermekek megismerhessék, hogy milyen az élet kerekesszékkel vagy éppen fehér bottal.
A kerekesszék használatát megtapasztalhatják úgy is, ha azt a feladatot adjuk, hogy hozzanak egy pohár vizet a szomszéd teremből. Az addig kényelmesnek tűnő szék hirtelen terhessé válik. A küszöbökön való átjutás, a két kézzel történő hajtás az odaúton még csak-csak működik, de el kell érni a csapot, és utána már csak az egyik kéz lesz szabad, a másikkal a poharat kell tartani.
Mi zavarja a koncentrációt?
A figyelemzavaros lurkók esetében nem az a probléma, hogy nem figyelnek, hanem az, hogy mindenre figyelnek. Ez azért baj, mert matekóra alatt képes a figyelmét akár egy árnyék elvonni, mert a figyelme nem koncentrált, hanem szétszórt. Játsszuk a csoporttal a következőt: az egyik gyerek fülhallgatóval hallgasson zenét, míg a másik olvasson fel egy mesét.
Az érzékenyítő játékok után mindig hagyjunk időt megbeszélni a tapasztalásokat.
(Szponzorált tartalom)
