A Stockholmban található fa metropolisz hétezer irodahelyiséget és kétezer lakást kínál majd.
Az Egyesült Királyságban nemrég nyitottak egy fa irodaházat, Svájcban készül a világ legmagasabb fatornya, Svédország pedig emelte a tétet és egy egész városon dolgozik.
A svéd Atrium Ljungberg nevű ingatlaniroda a napokban jelentette be, hogy 2025-ben egy fa metropolisz építésének kezd neki az ország fővárosának déli részein.
A Sickla kerületben több mint hatvan hektáron elterülő Stockholm Wood City mintegy hétezer irodahelyiséget, kétezer lakást, számos éttermet és üzlethelyiséget foglal majd magában.
Az Atrium Ljungberg szerint ez lesz a világ legnagyobb, fából készült városa.
Az épületek organikus megjelenést és természetközeli érzést hordoznak majd magukban az anyaghasználatnak köszönhetően, ezt kívánják ötvözni egy csipetnyi elegáns skandináv stílussal.
A projekt azonban messze túlmutat az esztétikán.
A Frontiers kutatása szerint a fával történő építkezés csökkentheti a kivitelezési időt és akár ötven százalékkal is mérsékelheti az épületek ökológiai lábnyomát. Jelenleg az épületek és az építőipar adják a globális károsanyag-kibocsátás harminckilenc százalékát, de ez drasztikusan csökkenthető lenne, ha több ingatlanfejlesztő választana megújuló és helyi forrásból származó anyagokat, például a fát.
Ráadásul a kutatásokból azt a következtetést is le lehet vonni, hogy a fából készült épületek javítják a levegő minőségét, csökkentik az ott élők stressz-szintjét, növelik a termelékenységüket. Azaz a Stockholm Wood City lakói
boldogabbak és motiváltabbak lehetnek majd, mint az átlagos városlakók.
A fenntarthatóságot is igyekeznek majd maximalizálni. Ebben a saját előállítású, tárolt és megosztott energia lesz a segítségükre. A koncepció tökéletesen igazodik Svédország nemzeti energiaügyi programjához. A város új munkahelyet is teremt majd Stockholm belvárosától délre, és így csökkenti az ingázási időt is.
Stockholm Wood Cityben az első épületek várhatóan 2027-re készülnek el.
(Forrás: RobbReport, fotók: Atrium Ljungberg/Henning Larsen)
Stockholm Wood City | fenntarthatóság | megújuló energia | fa | ökológiai lábnyom | svédország
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!