Az egész éves rohanás után mindenkinek szüksége van egy kis pihenésre, feltöltődésre, és ilyenkor kerülnek képbe a wellness-szállodák, ahol aztán ugyanazzal az embertömeggel találjuk szembe magunkat, mint a zsúfolt hétköznapokon. Az igazi kikapcsolódást ehelyett az olyan vendégházak tudják megadni, mint a tiszafüredi Fekete Gólya Porta, amely a tornácos házak hagyományos stílusát kombinálja a modern otthonok kényelmével.
Magyarország második legnagyobb tava a Tisza-tó, ami a Balaton árnyékában még mindig érdemtelenül kevés figyelmet kap. Persze mesterséges tó, ezért nem olyan régi, hiszen csak a hetvenes években töltötték fel, de ezt aligha mondanád meg róla, az eltelt idő alatt ugyanis egészen varázslatos ökoszisztéma alakult ki a környékén. Tiszafüred pedig talán nem tartozik az ország legfelkapottabb úti céljai közé, de éppen ez a legjobb benne, hiszen egyrészt megőrizte kisvárosias báját, másrészt így tényleg nyugodt környezetben pihenhetsz.
Már Tiszafüreden is kevés olyan hagyományos parasztház van, mint amilyen a Fekete Gólya Porta két tornácos vendégháza.
Az épületek csak első pillantásra tűnnek évszázadosnak, valójában a kétezres években készültek, méghozzá hagyományos technikával, vályogtéglából, fagerendás mennyezettel és kontyolt tetővel. Raczky Marianna nagy álmát váltotta valóra vele, és férjével, Bertalan Gáborral tökéletes házigazdának bizonyultak, akkor is éreztük a gondoskodásukat, amikor éppen nem voltak a portán: az itt tartózkodásunk alatt tényleg semmire nem volt gondunk.
Budapestről még kényelmes tempóban is két óra vezetéssel érhetünk el Tiszafüredre, a Tisza-tó központjába, ami tavasztól őszig, de még télen is rengeteg programot kínál. A legvonzóbb nyáron értelemszerűen a fürdés és hajózás, de télen egy egészen más világba csöppenhet, aki pár napra kiszakad a főváros nyüzsgéséből, hogy ebben a két vendégházban pihenjen. Az egyik, a Gólya XL egyben vehető ki kilenc főre, míg a másik házat két kisebb, hatszemélyes KisGólya apartmanra osztották, ezeket összeköti, vagy ha úgy tetszik, elválasztja a közöttük lévő tágas, fedett terasz.
Mintha csak hazaértünk volna, amikor megálltunk a tiszafüredi Iskola utcában a porta előtt. A kapu és az ajtók kóddal nyílnak, wifi van, de minden kapcsolódáskor emlékeztet, hogy végtére is nem dolgozni jöttünk ide, az internetelérésnek sokkal inkább a tévén elérhető Netflix veheti hasznát.
A Fekete Gólya Porta minden apró részlete egy hagyományos falusi házra emlékeztet minket, de az otthonunkban megszokott modern funkciókat egy pillanatra sem kell nélkülöznünk.
Nespresso vagy kotyogós kávéfőző? Mindkettő van, csak választani kell közülük.
A házak ugyanakkor a régi idők épületeinek minden előnyét is magukkal hordozzák.
A hatvan centi vastag vályogfalak kiválóan tartják a hőt, nyáron csak a legforróbb napokon lehet szükség a klímaberendezésre, télen pedig központi fűtés ad kellemes meleget, és akinek hiányozna a tűz pattogása, megrakhatja a kandallót, vagy a nagyobb házban a gyönyörű cserépkályhát, amihez minden hozzávalót megtalálni a portán. A leghidegebb téli napokon jártunk a Fekete Gólyában, és annyira kellemesnek éreztük, hogy alig volt kedvünk kimozdulni.
A nevével ellentétben a KisGólya sem mondható kicsinek, a tágas nappali mellett két hálószoba van, a konyha pedig szinte jobban felszerelt, mint sokunk otthonában. A puha kanapék, a hangulatos világítás és a stílusos berendezés
igazi otthonos atmoszférát teremt, ahol jól esik lelassulni, beszélgetni egy pohár bor mellett
– ebből egy palack a vendéglátók ajándéka, a többit pedig széles kínálatból választhatjuk ki, és becsületkasszában fizethetjük ki. A lemezjátszó a régi slágerekkel és a diavetítő a mesékkel olyan extrák, amiket ma már nem sok helyen találunk.
A környéken főleg télen népszerűek a termálfürdők, de a Fekete Gólyából a lábunkat sem kell kitenni a jakuzzihoz és a szaunához.
Nem mindennapi az sem, hogy mind a két hatszemélyes apartmannak saját pezsgőfürdője van, egy karnyújtásnyira a teraszon, ráadásul mindig felfűtve, használatra készen. Nem kell messzire menni a szaunáért sem, az egyik kertben egy nagy hordó, a másikban pedig a góré rejti a modern finn szaunát. Régen ezeket az épületeket kukorica vagy más termények tárolására használták, ennek találtak stílusos új funkciót a portán.
Még az ételekért sem kell kimozdulni, például házhoz szállítva kérhető a tradicionális kézműves reggeli, amit a poroszlói Füzes Sajtműhelyből szállítanak ki. Csak ki kell vennünk a kerítésen lévő ládából, és megteríteni a különféle sajtokat, krémeket, házi kolbászokat, zöldségeket, friss pékárut, narancslevet és még pezsgőt is tartalmazó csomagot. Bőséges az adag, a céklás humusz pedig olyan különlegesség, ami az egyik új kedvencünk lett. Az ebédet és vacsorát is megrendelhetjük, a házigazdák tippje kemencében sült finomságokat szállít ki a portára.
Más vendégházakkal szemben a Fekete Gólya minden részletén látszik, hogy Marianna és Gábor olyan apartmant alkotott, amiben ők is örömmel laknak.
A teraszon lévő krétatáblára felírták, hogy mi mindent ajánlanak nekünk a környéken, és egy tudnivalókkal teli, meglehetősen szórakoztató füzetet is találtunk, amiből kiderül, hogy melyik a legtovább nyitva tartó kisbolt a környéken, és miért érdemes benézni a közeli presszóba. Ha pedig bármiben segítségre szorulnánk, csak egy telefon, és ott terem a ház ezermester gondnoka.
Télen ugyan nem sokat voltunk a kertben, de a sütögetővel, nyugágyakkal és játszótérrel igazi oázisnak ígérkezik, ahol a bio gyümölcsfák és bokrok termését lehet szedegetni. A Fekete Gólya nevéhez illően a környezet barátja, a melegvizet napkollektor állítja elő, a zöldhulladékot pedig komposztálják, akárcsak egy ehhez hasonló vidéki portán. Meg is fogadtuk, hogy tavasszal vagy nyáron is vissza kell térnünk, amikor a még mindig ismeretlen Tisza-tó környékének egészen más arcát ismerhetjük meg, ehhez pedig tökéletes kuckó a Fekete Gólya Porta.
vendégház | fekete gólya porta | nagy sztori | tiszafüred | tisza-tó
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!