Ha húsz évvel ezelőtt valaki kempingezni ment, az két dolgot jelenthetett: az illető vagy nagyon le volt gatyásodva, vagy rajongott a természetért, és az ereiben cserkészvér csörgedezett. A 21. századi "nomád" viszont totálisan más karakter. Már nem akar sátrat állítani, nyársat készíteni az erdőben talált ágakból, rezsón melegített vízzel fürdeni vagy fagyoskodni éjszakánként. Ugyanazt a kényelmet akarja élvezni, mint egy szállodában.
A kereslet előbb-utóbb kínálatot szül, és ez a kempingezésnél totálisan helytálló. Az elmúlt években ugyanis már alig találunk menőbb kifejezést a hashtagszótárban a glampingnél, azaz a luxuskempingezésnél – csak az Instagramon közel egymilliós a gyűjtemény.
Hogy miről is szól a glamour camping, azaz a glamping?
Egyfajta kényelmes, minden igényt kielégítő, természetközeli életérzésről, amiből az Instagram-társadalom gigantikus hájpot csinált – mi legalábbis alig tudunk úgy végiggörgetni az elmúlt órák bejegyzésein, hogy ne akadjunk egy-egy glampingező posztba.
A kempingezés full extrás, bőrüléses verziójában nem kell lemondani a szállodai színvonalról, miközben egy lépésre vagyunk a – többé-kevésbé – érintetlen természettől.
A glamping népszerűsége persze nem csak a jól komponált fotóknak köszönhető, a hangulata, a változatossága is komoly vonzerő – szinte nincs két ugyanolyan glamping, sőt, arra is látni példát, hogy a vendég maga állíthatja össze, mikor, hol, milyen színvonalú szállást szeretne magának (így lehetséges, hogy a glampinggel foglalkozó londoni utazási iroda 751 074 508 800 különböző hedonista kempingezési lehetőséget kínál).
A kényelmi kategóriák, és velük együtt az árak meglehetősen változók: a luxus-lakókocsivá alakított iskolabusztól a high end-jurtáig ezer az opció, egy éjszakáért pedig néha többet kell fizetnünk, mintha a The Ritz-Carltonban szállnánk meg. Az viszont legtöbbjükben közös, hogy – a kempingekkel ellentétben – itt kényelmes fürdőszobát, hatalmas franciaágyat, esetleg még kiszolgálást is kapunk.
Persze, van pár szélsőséges példa is a világban, ami inkább szól az extremitásról, mint a természetközeli, pihentető nyaralásról – elég, ha a svájci Alpok legvadabb glamping "lakosztályára", a Null Stern Hotelre gondolunk.
A jó hír, hogy mindez már nem csak külföldi úri huncutság, itthon is találunk világszínvonalú glampingeket. Ilyen például a ruzsai Homoki Lodge, amit pár éve az Architectural Digest építészeti magazin a világ 14. legjobb rusztikus szálláshelyének választott.
A Homoki Lodge egyik fele simán indulhatna a falusi szálláshely kategóriában is: egy régi parasztház rusztikusan berendezve még kevés a glamping-érzéshez. Itt viszont a nyolc szoba, a teraszos és saját kertes luxusrezidenciák mellé hét, egyenként kb. harminc négyzetméteres jurtát is felhúztak, amelyekben légkondi, tusoló, minibár és pezsgőfürdő is jár a modern nomádoknak.
De ugyanúgy találunk az Őrségben is glampinget: az Őrségi 5 érzék Házakban még választhatunk is a lombház, a sátor, a kástuház, a lebegő sátor vagy az echós szekér közül, ha alternatív szállást keresünk.
Nagyjából ugyanezt hozza a noszvaji Nomád Hotel, csak a lombház és a lebegő sátor helyett a három és fél méter magasba, lombok közé épített, Buborék névre keresztelt iglu jelenti a magaséletet.
A világ parádés glampingjeiből már nehezebb lenne választani: Chilétől Horvátországig, Marrákestől Kaliforniáig tucatnyi extravagáns, ötletes szállást találunk.
Kicsit felülírva a kezdősorokat, a glamping nem is a kempinggel versenyez a modern hippik kegyeiért. Ugyanis pont azt nem kapjuk meg tőle, ami a kemping esszenciája: az aktív kikapcsolódást, a kihívást, a hazatéréssel megszépülő nélkülözést.
A glamping a kényelmes kikapcsolódás, az alternatív wellness-hétvége szomszédok, puccos étterem, és pezsgőfürdőt stoppoló turisták nélkül, közel a természethez.
Ez is érdekelhet:
glamping | kirándulás | nagy sztori | kemping | utazás
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!