Déli szomszédunk egész jól áll a természeti adottsági-skálán, hiszen nemcsak szép tengerpartjai, bámulatos nemzeti parkjai, hanem hívogató hegyei is vannak. És ami nekünk, magyaroknak csöppet sem elhanyagolható szempont: egyik sincs nagyon messze. Adunk néhány tippet egy szabadidősportolást tekintve kimaxolható horvát nyárhoz.
Drótkötélpályás csúszás Dubrovnikban
Az biztos, hogy az egyik legextrémebb módon lehet megcsodálni az egyik legkedvencebb horvát várost, ha befizetünk egy zipline-os csúszásra.
Bár az adrenalinpumpáló égen siklás "csak" egy kilométeres és mindössze nagyjából egy percig tart, de eme rövid idő alatt is ki lehet élvezni az Adriai-tenger és a város letaglózó látványát, méghozzá igazi "Superman" pozícióban.
Rafting a Cetina-folyón
Ha meg kellene jelölni a legnépszerűbb és leglátogatottabb kalandtúrát Dalmáciában, akkor kis gondolkodás után a raftingozásra tennénk a jelet. A csodálatos kanyonnal megrajzolt Cetina csendes szakaszai és zuhatagai izgalmas háromórás élményt kínálnak, amely ötvözi a kalandot és a pihenést.
A kijelölt rafting-útvonal kedves kis vízeséseket és morózusabb zuhatagokat is érint, de a táj mindenhol felejthetetlen. Haladóknak bátran ajánlott a kilenc és fél kilométeres, négyórás túra.
Lovaglás Podstranában
Igazi lelassulós program, melyen együtt lehet megélni a természet szépségeit és a nyugalmat. Az út egy ókori római ösvényen vezet végig a mitikus Perun-hegyen, miközben feltűnik Hvar, Brač, Šolta, a Vis szigetek, a Čiovo félsziget, valamint Split, Stobreč és Trogir szigetének panorámája. A lovak kényelmes tempóban járják végig az öt kilométeres etapot, aminek végén egy farmon házi készítésű finomságokkal és borral várják a minden bizonnyal már kisimult arcú utazót.
Bringázás a Plitvicei-tavaknál
A zajoktól félreeső Plitvicei-tavak Nemzeti Park Horvátország legnagyobb nemzeti parkjának és egyben legnépszerűbb turisztikai látványosságának számít. Zágráb és a tengerparti Zadar városa között nagyjából félúton található,
elképesztő szépségét leginkább a vízesések jóvoltából összekötött tizenhat tava adja.
A nemzeti park területe összesen 300 négyzetkilométert foglal el, és többféle túrán is bejárható, legyen az például e-bike-os.
Kopački Rit-hajókirándulások
A Kopácsi réten rejtőznek Szlavónia legzöldebb vizei és erdei. A park a Dráva és a Duna összefolyása körüli, összesen 238 hektáros vizes területet foglalja magában és szinte érintetlen állapotban maradt meg.
A Kopački rit Európa egyik legnagyobb természetes vizes élőhelye. Egyik védjegyét a nagy szarvascsordák jelentik, de természetesen számos egyéb emlős is az otthonának mondhatja, illetve olyan ritka és védett fajok, mint a fehérfarkú sas és a fekete gólya. A park a közeli Eszékről autóval könnyen megközelíthető, a legjobban azonban kirándulóhajókon járható be, amelyekkel még a sekély, mocsaras holtágakba is el lehet jutni.
Extrémsportok a Papuk Geoparkban
Általánosságban a geopark jelentős földtani örökséggel és a helyi közösség javát szolgáló fenntartható gazdasági fejlődési stratégiával rendelkező terület. A Papuk Geoparkot 1999-ben nyilvánították védetté, köszönhetően kivételes geológiai, biológiai és kulturális sokszínűségének.
A park déli lejtőin kivételes borokat lehet kóstolni, plusz számos aktív tevékenység is vonzza a látogatókat, legyen az biciklizés, siklóernyőzés, hegyi bringázás vagy hegymászás. A Skakavac-vízesés mondható a park legnépszerűbb látványosságának, bár a szakadékok és a barlangok is abszolút Instagram-kompatibilisek.
Lonjsko polje-i túrázások
Íme, Lónyamező, Horvátország középső részének legnagyobb természetparkja. Nem kell sokat autózni érte; Zágrábtól keletre, a Száva-folyó völgyében találjuk Európa egyik legnagyobb fennmaradt mocsárvidékét.
A ritka madarak látványa mellett a háborítatlanság a park másik kiemelt ajánlata, köszönhetően a nyugodt vizeknek és az ősi mocsári tölgyfáknak. Legnagyobb eséllyel egyébként gólyákkal fogunk találkozni, nem véletlenül kapta a parkban megbújó Čigoč települése Európa első gólyafulajának címét. Sportolni szeretőknek remek opció: nemcsak kiterjedt túraútvonal-hálózattal bír, hanem lehetőség van rafting- és csónaktúrákra, továbbá kerékpárral vagy kajakkal is fel lehet fedezni a parkot.
Hegymászós kirándulás Žumberakban
Talán kevéssé ismert a festői Žumberak-hegy, pedig nincs messze Zágrábtól és még könnyen meg is közelíthető. Alpesi képeslapra passzoló attraktív tájait meredek lejtők, elbújó völgyek és terebélyes hegycsúcsok jellemzik.
Amit mindenképp látni kell arrafelé, az Žumberak legmagasabb részének hegygerince, amit tavasszal virágos rétek, egész évben pedig pazar kilátás jellemet. A Sveta Gera csúcs a Žumberak legmagasabb pontja, melyet egy betonoszlop jelez. Leginkább hegymászó kirándulóknak ajánlott ez a kellemes hegyvidék.
Lélegzetelállító kilátásról álmodtál?
Látogass el Horvátországba!
Hozd a kíváncsiságod, a gyönyörű természetet mi álljuk!
(Fotók: Getty Images, coverkép - Cetina, rafting - fotó: Ivo Biočina)
nagy sztori | természet | rafting | túra | kerékpár | szabadidő
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!