Így kerülhetsz bajba, ha lefotóztad a kivilágított Eiffel-tornyot

Tudtodon kívül ugyanis egy illegális dolgot követtél el. És lehet, hogy most mi is!

Képzeld el a következő helyzetet: álomnyaraláson vagy Párizsban, és a több száz kép között megörökítesz pár romantikus képet az éjszaka kivilágított Eiffel-toronyról is, majd feltöltöd őket a közösségi oldalaidra. Aztán egy hónap múlva kapsz egy hivatalos levelet, melyben vagy megbírságolnak, vagy beperelnek az Eiffel-toronyról készített esti képeid miatt. Ez komoly? Lehetséges ez? A válasz: igen. Ugyanis az éjszakai Eiffel-toronyról hivatalosan nem szabad képeket készíteni kifejezett engedély nélkül. Elmondjuk, hogyan alakult ez a nagyon furcsa szabály így.

Az 1889-ben épült Eiffel-tornyot közhasznú épületként tartják számon, melyet minden turista megörökíthet bármiféle engedély nélkül napközben. Az Eiffel-toronyhoz 1985-ben készült el a ma is látható esti fényjáték és a kivilágítás – ez a világítás viszont az azt elkészítő művész szellemi terméke és tulajdona, ami miatt a művész szerzői joga védi. Így a francia jog szerint jogsértést követ el, aki a kivilágított toronyról készít képet az Eiffel-tornyot menedzselő Société d'Exploitation de la Tour Eiffel szervezet engedélye nélkül, mivel

a világítást külön művészeti entitásként kezelik a toronyhoz képest.

No de hogyan fest mindez a valóságban? Hogyan lehet ezt betartatni? El lehet képzelni azt a rémálmot, ahogy a Société megpróbálná behajtani ezt a jogsértést... A kivilágított toronyról egy becslés szerint olyan huszonötmillió ember képei vannak fent az interneten: őket kéne egytől egyig felkutatni és leveleket küldeni a címükre, majd ha nem fizetik ki a bírságot, tovább vinni az ügyet, és fizetni a perindítási költségeket.

Az Art Law Journal szerint éppen ezért az átlagos közösségi médiás képek valószínűleg nem ütköznek problémába, mivel gyakorlatilag betartathatatlan a jogszabály. Azok a felületek azonban, amelyek kereskedelmi célból használják az éjszakai Eiffel-tornyot, valóban kaphatnak felszólítást: például a magazinok, moziplakátok vagy termékcsomagolások. Mivel még az Eiffel-torony oldalán is csak nagy nehezen lelhetünk rá erre a szabályra – sehol sincs könnyen észrevehető figyelmeztetés, hogy tilos a kivilágított fotókat publikálni, csak a GYIK-menüben van róla egy sor –, ebből is látszik, hogy habár a törvény létezik, a szervezet nem fog az átlagos turistafotók után menni.

Azt nem tudjuk, mi a helyzet azokkal a képekkel vagy videókkal, ahol a kivilágított torony megkerülhetetlenül a kép hátterében van. Valamint azt sem tudjuk, hogy ezért a cikkért és a benne szereplő fotókért fogunk-e kapni egy hivatalos felszólítást a Société d'Exploitation de la Tour Eiffeltől, mivel a képeket az Unsplash.com-ról töltöttük le, ahonnan minden kép szabadon és ingyenesen felhasználható, kereskedelmi célra is. De megígérjük, hogy frissítjük a cikket, ha érkezik a szerkesztőségünkbe egy párizsi csekk!

Ez is érdekelhet:

Minden, amit a Transzszibériai Expresszről tudni akartál

Valljuk be, sokan ábrándoztunk már róla, hogy végigutazzuk a föld leghosszabb vasútvonalát. Most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a kontinenseket átszelő, bakancslistás vonatútról.

(Fotók: Unsplash, forrás: Snopes.com)

fotó | Eiffel-torony | prizs | fotózás

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom