Ha már megérinteni nem lehet őket.
Illatokkal párosítja a művészetet a hágai Mauritshuis múzeumban nyíló kiállítás, hogy a látogatók jobban megértsék a műveket, és elmerüljenek bennük.
A Smell the Art: Fleeting-Scents in Colour című tárlaton az összesen ötven, 17. századból származó holland festmény mellett egy-egy illatadagoló áll, melyek egy pedál lenyomásával illatos levegőt fújnak ki.
A képekre reflektáló illatkínálat a szekrényektől kezdve a mezőkig terjed, de a látogatók jó nagyot szippanthatnak parfüm-alapanyagokból, mirhából, és vélhetően valamivel kisebbet az ország csatornáinak akkori bűzéből.
A kiállítás részletesen foglalkozik a 17. századi hollandiai mindennapokkal, amikor még azt gondolták a kellemetlen szagokról, hogy károsak az egészségre, illetve bemutatja, hogy a világ más részein élőkkel folytatott kereskedelem miként vezetett új aromák megismeréséhez.
Az illatos festményeket akkortól lehet megszagolni, amint a Mauritshuis újra látogatható lesz. A tervek szerint augusztus végéig tart majd a kiállítás.
A szaglás a leginkább felidéző érzékszervünk, sokkal jobban képes visszaadni az emlékeket és az érzelmeket, mint a látás vagy a hallás. Éppen ezért nem valószínű, hogy aki felkereste a múzeumot, egyhamar el is felejti.
Klimt Bécsben
A szomszédban pedig a bécsi szecesszió vezéralakja, Gustav Klimt talán utolsó befejezett festménye, a Nő legyezővel is látható lesz a bécsi Belvedere palotában március 25-én nyíló, nagyszabású Klimt-kiállításon.
(Forrás: Matadornetwork, fotók: Mauritshuis múzeum)
hága | múzeum | illat | művészet | hollandia | illatos
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!