Jim Morrison magyar barátnője is megszólal ebben az új könyvben

Rimbaud és Morrison kapcsolatát ünnepli egy amerikai szerző munkája, amelynek magyar vonatkozása is akad.

A tavaly ötven esztendeje elhunyt Jim Morrison (1943–1971), a The Doors nevű rockzenekar alapítója és énekese 1968 táján levelet írt Wallace Fowlie egyetemi tanárnak. Ebben Morrison köszönetet mondott a professzornak Arthur Rimbaud (1854–1891) összes versének angol fordításáért. Fowlie tizennégy esztendővel később döbbent rá, amikor először hallotta a The Doors zenéjét, hogy Rimbaud-nak milyen hatása volt Morrison dalszövegeire. Rimbaud & Jim Morrison című, eddig több nyelven megjelent könyvét mostantól magyarul is olvashatjuk.

„Szégyellem magam, de 1968-ban nem ismertem a feladó nevét. Másnap reggel, amikor az utolsó diákokat tessékeltem be az előadóba, mellékesen megkérdeztem: »Ismerős maguknak a Jim Morrison név?« A hallgatókat megdöbbentette tudatlanságom. »Nem hallott még a The Doorsról? Ő az énekes.« Azon a reggelen nagyot zuhantak a részvényeim a tanteremben. Elveszítettem a szimpátiájukat. Hogy visszanyerjem a lélekjelenlétemet, felmutattam a levelet, és azt mondtam: »Kérhetek még egy esélyt? Hadd olvassam fel önöknek ezt a levelet.« »Kedves Wallace Fowlie! Csak köszönetet szerettem volna mondani a Rimbaud-fordításért. Jól jött, mert nem olvasok túl könnyedén franciául. (…) Rockénekes vagyok, és a könyvét mindenhova magammal viszem.« Az osztályterem hirtelen elhalkult, mire én hozzátettem: van még egy mondat, egy utóirat a levél végén. »Nagyon tetszik a borítón lévő Picasso-rajz Rimbaud-ról.«”

Fowlie, a memoárok mestere, a Rimbaud & Jim Morrisonban a két fiatal költő életét bensőséges perspektívából idézi fel. Párhuzamba állított történetükben furcsa szimmetriát fedez fel, amely sokkal árnyaltabb, mint az ismert tények, amelyek szerint mindkettő kalandokkal teli életet élt, és hogy költészetük az én felszabadításának szomjúhozása.

A könyv izgalmas beszámoló a fiatalon, tavaly százharminc éve elhunyt és a költészettel húszévesen felhagyó, máig lelkes olvasótáborral bíró kivételes francia szimbolista, valamint egy amerikai rockzenész kapcsolatáról. Utóbbi rövid pályafutása alatt egy egész generációt hozott lázba, és a párizsi halála óta eltelt ötven évben továbbra is milliókra van hatással világszerte.

A témának magyar vonatkozása is van. Kevesen tudják, hogy halála előtt Jim Morrison egy magyar lánnyal élt együtt hónapokon keresztül. Éva, a most nyolcvanéves, kiváló szellemi állapotban lévő hölgy a kilencvenes években visszatelepült Magyarországra. A Morrisonnal töltött időszakról először, egy exkluzív interjú formájában számol be, amely a kötet végén olvasható.

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom