Egy üveg több száz éves The Old Ingledew-t árvereznek el júniusban az Egyesült Államokban.
Az aukciót szervező Skinner szerint a georgiai LaGrange-ben palackozott párlatért 20-40 ezer dollár (6-12 millió forint) közötti leütési ár várható a június 22–30. között online rendezett licitharcban.
A Georgiai Egyetemmel közösen végzett szénizotópos kormeghatározás szerint
a bourbon whiskyt valószínűleg 1762 és 1802 között, az amerikai függetlenségi háború és az úgynevezett whiskylázadás idején gyártották, de az nem világos, pontosan hol.
A Skinners ritka párlatokhoz értő szakembere, Joseph Hyman közleményében azt írta, úgy vélik, a J. P. Morgan legendás amerikai bankár pincéjéből származó palacktrió egyetlen fennmaradt tagjáról van szó.
John Pierpont Morgan állítólag gyakori georgiai látogatásai egyikén vásárolta az italt, mondta Skinner, az aukciósház szerint pedig az 1860-as években palackozták LaGrange-ben. Akkoriban az volt az általános gyakorlat, hogy a tölgyhordós érlelés után demizsonokban tárolták a párlatot.
Morgan később, az 1940-es években a palackot a dél-karolinai James Byrnesnek ajándékozta, egy második üveg ugyanilyen italt távoli unokatestvérének, Franklin D. Rooseveltnek, egy harmadikat pedig Harry S. Trumannek. Byrnes egy közeli barátjának, Francis Drake-nek adta az üveget, akinek családja három generáción át őrizte.
Noha ez a legrégibb ismert whisky, távolról sem a legdrágább: 2019-ben a Macallan Fine és a Rare 60-Year-Old 1926 lett az árverésen valaha legnagyobb összegért, 1,9 millió dollárért eladott whisky, és áprilisban is hihetetlen áron kelt el öt üveg whiskykülönlegesség.
(Forrás: MTI, fotók: Skinner, CNN)
skinner | amerika | whisky | ingledew | roosevelt | demizson
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!