A kínai Csinjün megyében több ezer elhagyott kőfejtő található, melyek közül kilenc átalakítására a pekingi székhelyű DnA_Design and Architecture kapott megbízást.
A tervezők a régió műemlékeinek és sziklavéseteinek gazdag történelméből merítettek ihletet, és arra törekedtek, hogy kiemeljék a kőfejtők karakterét. „Ez egy ökológiai projekt, melynek célja, hogy javítson a megzavart természeti egyensúlyon”.
“Ezeknek az elhagyatott kőfejtőknek az újrahasznosítása összeköti a helyieket ezer éves történelmükkel és örökségükkel. Mindez minimális intervenciót, mikrorenovációt igényel“– mondta a stúdió.
Mindegyik bányának egyedi formája és mintázata van, ami annak az eredménye, hogy nagyrészt kézzel ásták ki.
Eddig háromnak a felújítása készült el, melyek könyvtárként, színházként és találkozóhelyként születtek újjá.
A 8-as kőfejtő névre keresztelt térben a meglévő kőplatformokat megtartották, és új betonlépcsőkkel, valamint acélból és préselt bambuszból készült ülőfelületekkel egészítették ki. Az eredeti nagy lépcsőkbe könyvszekrényeket építettek, természetes módon védett tereket teremtve az olvasáshoz.
A 9-es kőfejtő kiváló akusztikájának hála kiválóan alkalmas színházi előadások bemutatására, ezt kőszínpaddal és süllyesztett ülésekkel toldották meg, a 10-es számúban pedig a kőbányászat folyamatát ismerhetik meg a látogatók. Mindhárom helyszínen mesterséges világítás emeli ki a sziklák különleges formáit.
A többi kőfejtő átalakítása mellett a tervek között szerepel egy információs központ kialakítása is, amely az új terek között található, festői útvonalra épül majd.
Már a képek láttán is félelmetesnek tűnik Kína talán legkülönlegesebb helye, ez a város a sziklák alatt pedig kétségtelenül Európa egyik legizgalmasabb úti célja.
(Forrás: Dezeen, képek: Wang Ziling/DnA_Design and Architecture/Dezeen)
FOLYTASD EZZEL
