A News & World Report szerint 2021 legjobb étrendje a mediterrán diéta, amely az extrém korlátozások helyett inkább azokat a hozzávalókat és alapanyagokat hangsúlyozza, amiket bátran fogyaszthatunk. Ráadásul hosszú távon még a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának kialakulását is csökkenthetjük általa.
Mi a mediterrán diéta?
A mediterrán diétát a Földközi-tengert körülvevő országok, köztük Olaszország, Görögország és Spanyolország gasztronómiája inspirálta.
Az étrend alapjaiban különbözik minden mástól, hiszen nem azt javasolja, hogy kerüljük el teljes mértékben a zsírokat, hanem arra ösztönöz mindenkit, hogy olyan egészséges zsírokat adjanak ételeikhez, amelyek például a halakban, az olívaolajban és a diófélékben találhatók meg.
Központi elemei a friss, jó minőségű alapanyagok, melyek felhasználása a szezonalitáson alapul. Élelmiszerpiramisát olyan élelmiszerek alkotják, mint a gyümölcsök és zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a bab, a diófélék, a magvak és extra szűz olívaolaj. A piramis közepe a halakhoz és a tenger gyümölcseihez kapcsolódik, míg a legkisebb rész húsok és édességek számára van fenntartva.
Mit ehetünk és mit nem?
A mediterrán étrend egyik alappillére az extra szűz olívaolaj, amely elsődleges zsírforrásként szolgál. Sütéshez-főzéshez is felhasználható, de salátaöntetek és mártogatósok alkotóeleme is. A diétában kiemelt figyelem jut a friss gyümölcsöknek és zöldségeknek, de a magas keményítőtartalmú hüvelyesek, így a lencse és a csicseriborsó is fontos alapanyag, melyek segítik a vérnyomás szabályozását, kiváló antioxidánsként pedig támogatják az immunrendszer működését is.
A fehérjebevitelt elsősorban halakból fedezhetjük, amelyek gyulladáscsökkentő hatásuk mellett tele vannak vannak omega-3 telítetlen zsírokkal is, amelyek csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát. A mediterrán diéta egyéb jó fehérjeforrásait a baromfihúsok, a tojás, a sovány marhahús és a tejtermékek jelentik.
A mediterrán diéta a legegészségesebb étkezési rutin kialakítására törekszik, ezért nem a korlátozásokra hívja fel a figyelmet, hanem a tudatos hedonizmusra.
Ugyanakkor a fogyás reményében érdemes kerülni az alkohol és a desszertek fogyasztását, a feldolgozott élelmiszereket, és a magas cukortartalmú alapanyagokat.
Milyen egészségügyi előnyei vannak a mediterrán étrendnek?
A mediterrán étrend hosszú távú követésével csökken a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, megnő a várható élettartam, de egyes kutatások szerint kevésbé valószínű a depresszió és a demencia megjelenése is.
Itt pedig megmutatunk négy reggelit, ami karnyújtásnyira hozza a mediterrán tengerpartot.
(Fotók: Getty Images)
fogyókúra | nagy sztori | étrend | táplálkozás | gasztronómia
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!