Mijazaki Hajao legalább akkora rajongótáborral rendelkezik, mint Walt Disney. Az Oscar-díjas rendező és grafikus nemcsak Ázsiában népszerű, hiszen a kultúra szerelmesein túl mindazok is elismerik és szeretik, akiknek fontos a valódi tartalommal bíró, megkapó rajzfilm. Gyerekek és felnőttek egyaránt lelkesednek a Chihiro szellemországban vagy A könyvek hercege című alkotásaiért. A mesterről szóló, exkluzív, majdnem négyórás, négyetapos dokumentumfilmet is megtekinthetjük a kényszerpihenőnk alkalmával.
Ha annyira nem ismernénk a rendező-rajzolót, megosztunk róla néhány érdekes információt, melyekből azonnal kiderül, hogy egészen különleges alkotó. Az NHK World Japan honlapján találjuk a négy részből álló dokumentumfilmet, amivel közelebb kerülhetünk a Mijazaki Hajao egyedi látásmódjához, az alkotói folyamataihoz is.
- A művész fontosnak tartja, hogy filmjeiben ne használjanak sok CGI technológiát. Nem engedi, hogy a CGI utómunka tíz százaléknál nagyobb arányú legyen a kész rajzfilmben.
- Mijazaki sosem tudja, hogyan fog végződni a filmje, amikor nekiáll az első skicceknek. Csak sodródik és sodródik az árral.
- Szeret újrahasznosítani. Filmstúdiója, a Ghibli megannyi filmjében néhány alkalommal megjelennek az ugyanolyan vagy hasonló figurák.
- A Chihiro szellemországban című 2001-es film nemcsak Oscar-díjas, de 2016-ig a japán filmművészet legtöbb bevételét hozó alkotása volt.
- Csodás mesevilágának karakterei között nincsenek kifejezetten jó vagy gonosz hősök. Mindenkiben találunk jó és rossz tulajdonságokat is. Ennél bölcsebb alaptézise pedig nem is lehetne egy alapvetően gyerekeknek szánt, de felnőtteknek is kedves műfajban.
Ez is érdekelhet:
filmrendező | japán filmművészet | Miyazaki Hayao | japán kultúra | rajzfilm | mijazaki hajao
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!