Kiderült, melyik európai fővárosban a legdrágábbak a lakások, egészen szürreális a négyzetméterár

Londont leverve újra vezeti a listát ez az európai főváros, hogy hány millió forint az átlagos négyzetméterár, azon pedig még mindig nem tértünk napirendre.

Továbbra is Párizsban a legdrágábbak a lakások

Egyedül Berlinben stagnáltak 2021-ben az új építésű lakások árai, a többi fővárosban ismét drágultak a négyzetméterek a Deloitte Property Index 23 európai országra kiterjedő felmérése szerint.

A legdrágább európai fővárosnak ismételten Párizs bizonyult: Kelet-Közép-Európában a bérek dinamikus növekedése ellenére továbbra is a legdrágábbak között vannak a lakóingatlanok az átlagfizetésekhez viszonyítva.

Egy új lakás vásárlásához Csehországban kell a legtöbbet dolgozni, a visegrádi országok közül pedig a magyar fővárosban lehet a legolcsóbban lakást bérelni – állapította meg a kutatás.

A Deloitte Property Index 11. kiadásának adatai szerint a 23 európai ország közül tavaly az Egyesült Királyság volt a legdrágább 4 905 eurós négyzetméterenkénti átlagárral, míg a második helyezett Ausztria lett (4 782 euró). Magyarországon a lakások átlagos négyzetméterára 2 014 euró volt 2021-ben.

A legdrágább európai városnak továbbra is Párizs számít, ahol mintegy 13 462 ezer eurót (azaz kb. 5,5 millió forintot) kérnek el átlagosan egy új lakás négyzetméteréért.

A lista második helyezettje München (10 500 euró), míg Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára 2 566 euró volt. Régiónkban Prágában (4 353 euró/m2) és Pozsonyban (3 490 euró/m2) is magasabb ennél a lakásár.

A korábbi években tapasztalt általános európai lakóingatlanpiaci áremelkedés 2021-ben is folytatódott. Az árak húsz százalékot meghaladó mértékben nőttek Kassán (+38,2%), Amszterdamban (+33,7%), Rotterdamban (+27,3%), Hágában (+24,1 %), Brünóban (+22,4%) és Prágában (20,1%).

Az utóbbi években tapasztalt rendkívüli dinamika a múlt év végén érhette el a tetőpontját Európában: 2022 első negyedévében, az ukrajnai eseményeket követően, romló gazdasági kilátások mellett lassult az árak emelkedése.

Annak megállapítására, hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kell dolgozni egy átlagos, hetven négyzetméteres lakás megvásárlásához. Az elemzés alapján a saját lakás legkevésbé Csehországban fizethető meg, ott 13,3 évig kell dolgozni a saját lakásért, de Szlovákiában sem sokkal jobb a helyzet, ott 12,7 év szükséges.

A tanulmány adatai szerint Magyarországon 9,6 évig kell a teljes éves bruttó átlagkeresetet félretenni, hogy saját lakást vásárolhassunk.

A tanulmány a lakásbérleti díjak alakulását is feltérképezte. A legtöbbet Párizsban kellett fizetni a bérelt ingatlanokért, 2021-ben négyzetméterenként átlagosan 29,1 eurót. A 10,39 eurós budapesti érték a vizsgált európai nagyvárosok középmezőnyébe esik, ehhez hasonló, fajlagos bérleti díjakat a pozsonyi, a grazi, a portói és a linzi lakáspiacon láthatunk.

(Forrás. Deloitte, fotók: Unsplash)

london | eladás | lakás | ingatlan | párizs | münchen

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom