A korlátozó intézkedések eredményeként általánosságban véve elmondható, hogy csökkent a városi zajszennyezés, a fejünkben lévő hangzavar azonban a stressz és a bizonytalanság miatt egyre hangosabb. Ez pedig egyértelműen káros a mentális egészségre.
A természetbarátok új generációját adja a pandémia
Az elmúlt egy évben azonban a természet hangjai is felerősödtek, egyre több és változatosabb madárénekre lehetünk figyelmesek. Egy Nagy-Britanniában végzett kutatás szerint a madárdal hallgatása kifejezetten jótékony hatással van az egészségünkre. Az RSPB brit jótékonysági szervezet felmérése szerint a lezárások kevés előnnyel jártak, de egyértelműen pozitív hozadéka az, hogy az elmúlt évben elképesztően sok emberben éledt fel újra a természet szeretete.
"A természet lélekeledel nekünk, embereknek. A felmérés eredményei azt mutatják, hogy ebből a világjárványból a természetbarátok új generációja kerület ki" – mondja Beccy Speight, az RSPB vezérigazgatója.
Minél több a madárdal, annál jobb az emberi közérzet
Egy másik, tavaly év végén közzétett tanulmány azt is megállapította, hogy a természetes hangok – melyeket a szabadban hallunk – jelentősen befolyásolhatják jólétérzetünket.
A Kaliforniai Műszaki Egyetem kutatói egy túraútvonalon rejtettek el hangszórókat, és madárdalokat játszottak le az arra sétáló embereknek. A madárdalt halló túrázók a kirándulás végén jobb közérzetről számoltak be, mint azok, akik nem hallották az énekesmadarakat.
Sőt, minél változatosabb madáréneket hallottak a kirándulók, annál jobban érezték magukat.
A két kutatás azonban más szempontból is jelentős. Rámutat ugyanis arra, hogy mennyire fontos lenne békeidőben is drasztikusan csökkentenünk a városi zajszennyezést, és arra is, hogy a természetes hangokat védenünk kell a biodiverzitás és az emberi jólét érdekében.
Szereted a zöldet? Mi is. Mutatunk két könyvet, hogy jobb barátságba kerülj a szobanövényeiddel!
(Fotók: Pixabay)
életmód | egészség | közérzet | stressz | környezet | erdő
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!