Ezt a kifejezést viszonylag ritkán halljuk, azonban ennek az elemnek igen fontos szerepe van az ereszek vízelvezetésében. Használatával sok, igen kellemetlen meglepetéstől óvjuk meg magunkat.
Az eresz szerepe
Talán senkit sem kell győzködni arról, hogy milyen hasznos maga az eresz. Eső mindig is volt, ezért az eresz szerepköre is hamar létrejött.
Ugyan eleinte csupán a fal szárazon tartása révén építettek vízelvezető szerkezeteket, az ereszcsatorna valamivel kifinomultabb. A vizet nem csak lezúdítja az alatta áthaladók nyakába, hanem előre meghatározott helyre vezeti.
Az ott összegyűlő eső nem okoz kárt a ház talapzatában. Ennek az elvezetésnek pedig számos módja létezik, ideértve az igen díszes vízköpő szobrokat is.
Az ereszek korlátai
A modern ereszek többnyire fémből vagy PVC műanyagból készülnek, habár nem tűntek el a beton-, kő-, illetve faverziók sem. Kialakításuktól függően azonban több kihívással is szembenéznek, anyaguktól függetlenül.
Az első igen fontos tényező a kapacitás. Rendkívül csapadékos területen lényeges, hogy nagy mennyiségű vizet legyenek képesek elvezetni anélkül, hogy a csatornából oldalra kifolyjon. Ez a kihívás a csatornaalak és -mélység változtatását igényli.
Egy eresz megépítésénél szintén érdemes észben tartani, hogy az esővizet fel akarjuk-e használni. Ugyanis, ha az elvezetőcső egyenesen a csatornába továbbítja a csapadékot, a szerkezet megbontása nélkül nem juthatunk hozzá.
Szintén gyakori probléma az ereszcsatornák eltömődése. Igen hálátlan munka a rothadó növényi maradványokat takarítani a poshadó esővízből. Ilyen esetekben azonban az ereszfedő sok vesződségtől kímélhet meg minket.
Ez egy rácsos szerkezet, mely bizonyos méret feletti törmeléket nem enged át magán, ezzel csökkentve a dugulás lehetőségét. Nem kell attól tartanunk, hogy az ereszben maradó pangó víz hozzájárul a szúnyogszaporulathoz.
Ezeken felül az a tény is problémát okozhat, hogy az eresz és a tető között gyakori, hogy van némi hézag. Erre a problémára találták ki a cseppentő-, avagy ereszszegély lemezt.
Mire jó a cseppentőlemez?
Ez a bádoglap a tető és az eresz határán helyezkedik el, és szakszerűen lezárja a víz útját a tető felé. Ezzel elkerülhetjük, hogy a tető beázzon az ott található részen keresztül.
Mindemellett az eresz számára is igen hasznos. Kialakításával hozzájárul ahhoz, hogy a csatorna megfelelően tudja irányítani a víz áramlását.
A cseppentőlemezek anyaga többnyire bádog, ezáltal ellenállnak a rozsdásodásnak, valamint könnyen formálhatók, alakíthatók. A Káplár fatelep készletén számos kialakításban és méretben megtalálhatod ezeket az igen hasznos elemeket.
Az ereszszegély lemez szélessége azt határozza meg, hogy mekkora hézagot képes lefedni. Abban az esetben, ha nagyobb távot kell áthidalni, érdemes a szélesebb verziók közül válogatnod.
(Szponzorált tartalom)
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!