Ezt a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója az MTÜ hétfőn közzétett hivatalos podcastjében mondta.
Magyarország eddig húsz Michelin-elismeréssel rendelkezik, ennek látható következményei is vannak – emelte ki Guller Zoltán, hozzátéve: az elmúlt öt év munkáját figyelembe véve bizakodó, hogy ebben az évben meglesz az első vidéki Michelin-csillag is, amely újabb ugrást jelent.
Mint mondta, mintegy 50 ezer vendéglátóhely működik ma Magyarországon. Jelenleg a hazai gasztronómia a virágkorát éli, a gasztroforradalom második szakaszában már az a feladat, hogy a vidéki éttermek is fejlődjenek, a mennyiség helyett a minőségre helyezzék a hangsúlyt.
Guller Zoltán szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy étterem akkor tud rentábilisan működni, ha az odajárók fele helyi lakos.
A Covid-járvány alatt a kizárólag külföldi vendégekre épülő éttermek megszenvedték az időszakot, míg a hazaikra épülő vendéglátóhelyek sokkal ellenállóbbnak bizonyultak.
Az elmúlt években a Covid-járvány a házhoz szállítást erősítette, "a járvány után, jelenleg, a háborús környezetből fakadó gazdasági nehézségekkel terhelt időszakban az a kihívásunk, hogy előtérbe helyezzük a minőségi gasztronómiát, és az embereket visszaszoktassuk az éttermekbe" – hangsúlyozta az MTÜ vezérigazgatója.
Felidézte, hogy az elmúlt hónapokban több nagyszabású gasztronómiai rendezvény is Magyarországra irányította a figyelmet. Februárban a Michelin Guide-dal volt az MTÜ-nek közös eseménye, március végén Budapesten tartották a Bocuse d'Or szakácsverseny európai döntőjét, ahol a magyar csapat második helyezést ért el. Ők jövőre Lyonban a világdöntőben mérettetik meg magukat.
Visszatérve a csillagokra, azt már mi tesszük hozzá, hogy szerintünk nagyon furcsa lenne, hogy ha már története során először ír teljes magyarországi kalauzt a Michelin, akkor ne legyen benne legalább egy vidéki csillagos étterem. A kérdés inkább az, hány lesz, és melyik étterem/éttermek lesznek azok?
(Forrás: MTI, fotók: Getty Images, Pixabay, Festoon Lightning Melbourne)
Michelin | magyar | vendéglátás | kalauz | vidéki | gasztronómia
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!