Budapesttől számítva mindössze öt órán át kell nyomnunk a pedált, hogy elérjük Európa egyik legszebb természeti képződményét. A hozzáértők szerint nyáron a legszebb, de akkor sem kell megkezdenünk az aggódást, ha a téli pillanatait sikerül elkapnunk. Összesen tizenhat türkizkék színű tó, kellemes hűvöset nyújtó árnyas fák, és kilencvenkét csobogó vízesés a Plitvicei-tavak ajánlata.
Horvátországban járunk, Karlovactól hetvenöt kilométerre délre. Itt találkozik a Kis-Kapela és a Pljesivica hegyvonulata több kisebb folyócskával egyetemben, melyek egységes tórendszert létrehozva alkotják a lépcsőzetesen elhelyezkedő Plitvicei-tavakat.
Ide tartozik az 1949-ben alapított, harminc évvel később az UNESCO Világöröksége alá került Plitvicei-tavak Nemzeti Park a maga kétszáz négyzetkilométernyi területével.
Tizenhat nagyobb és két kisebb tava között kilencvenkét vízesés jelenti a kapcsolatot. A felső és az alsó tavakat a Fehér folyó (Bijela rijeka), valamint a Fekete folyó (Crna rijeka) táplálja a dolomit és mészkő egyvelegéből felépülő hegyekkel együtt – a víz erejének hála tehát a terület napjainkban is formálódik.
Nehéz lenne egy dolgot kiemelni a temérdek csodálatos látnivaló közül, de ha a CNN szerint ide kell elutaznunk, hogy lássuk a világ harmadik legszebb vízesését, akkor hihetünk nekik.
A tényleg pompázatos zuhatagok mellett a mohával benőtt sziklák, a karsztbarlangok és a tavakban megbújó vízililomok együttesen olyan áll-leesős természeti élményt kínálnak, hogy minimum egy teljes napi ott tartózkodást megérdemelnek.
Edzettségi állapotunktól függően több túraútvonal közül választhatunk az egészen rövid, három és fél kilométerestől a gyakorlott gyaloglóknak ajánlott tizennyolc kilométeres etapig. A szakaszok kiválóan megépített turistautakon és a tavak felett kialakított biztonságos fajárdákon át vezetnek számos pihenőhellyel beiktatva, mint ahogy a park területén több étterembe is beülhetünk.
Nem szükséges diplomás turisztikai szakembernek lennünk ahhoz, hogy tisztában legyünk vele: legtöbben a horvátországi nyaralásukkal összehangolva járják be a tavat, tehát főszezonban komoly zsúfoltságra kell számítani.
Éppen ezért a nagyobb vízhozamot generáló tavaszi időszakot érdemes kijelölni a kirándulásra (esetleg az őszi lombhullatás nyújtotta szeptemberi színáradatot), de aki a legnagyobb zimankóban jár arrafelé, annak egészen különleges jeges élményben lehet része: a téli álmot alvó parkban befagyott vízesések és embernagyságú jégcsapok hívogatnak a közös fotóra.
(Fotó: Free Images)
Horvátország | plitvicei-tavak | vízesés | nemzeti parkEzt a két koncertet vétek lenne kihagyni az ősszel
Őszinte, szórakoztató és sorsfordító – Így lett a Körvonal az ország kedvenc játéka

Beköszöntött az ősz, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 13. száma. Mit találunk benne? Bejárjuk Japán izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik legszínesebb és leghíresebb dizájnerével, Karim Rashiddal, Nápolyban megkóstoljuk Olaszország negyedik legjobb pizzáját, és benézünk az Attolini szabódinasztia műhelyébe is. A Napa-völgyben teszteljük, milyen az új, elektromos Rolls-Royce, és elbeszélgetünk a W luxushotelben megnyitott Nightingale by Beefbar alapítójával, Riccardo Giraudival is. Elmegyünk egészen Dél-Koreáig, hogy megnézzük közelről, milyen a világ egyik leghangulatosabb kávézója, a Mudzsige panzió, ezen kívül pedig találkozunk még párizsi keramikusművésszel, Japánban dolgozó magyar építésszel, vitorlázógép pilótával, egy római napszemüveg brand alapítójával, és a születésnapját ünneplő Babel Budapest megálmodójával is. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!