Két elszánt építész, Chasper Schmidlin és Lukas Voellmy egy tizenkettedik századi kolostor maradványaira alapozva, a hegyoldal belsejében újabb tereket kialakítva, egészen kivételes művészeti múzeumot tervezett.
A Muzeum Susch a svájci Engadin völgyben található az Inn folyó partján, egy végtelenül természetközeli, ihletett helyen. Az itt felhúzott középkori kolostort az elmúlt századok során már többször is felújították, a 19. században pedig sörfőzdévé alakították át.
A két svájci építész egy lengyel vállalkozóval összefogva elhatározta, hogy az épület eredeti karakterét megtartva olyan kiállítótermeket terveznek, amelyek méltó otthonául szolgálhatnak majd a helyi kortárs művészek alkotásainak.
Ennek érdekében ásatásokat és robbantásokat is végrehajtottak a hegyoldalban, amelynek során kilencezer tonnányi követ mozgattak meg.
Minderre azért volt szükség, hogy további barlangszerű tereket nyithassanak, illetve a már meglévőket összeköthessék egy alagúttal.
Mindent egybevéve jelenleg 1500 négyzetméternyi hely áll rendelkezésre a sörfőzdéből lett múzeumban, amelynek központi része a torony, melyet korábban az itt készülő sör hűtésére használtak. A projekt során felhasznált anyagok is mind a környékből származnak, a rengeteg kő alapból adott volt, de jó minőségű fáért sem kellett messzire menni.
Természetesen nem Svájc az egyetlen hely a világon, ahol ilyen zseniális építészeti húzásokkal rukkolnak elő. Kínában például nem egy hegy oldalába, hanem homokdűnékbe ásták bele magukat az építészek, míg Dániában egy világháborús bunker mellett alakítottak ki múzeumot.
Ez is érdekelhet:
(Képek: Dezeen)
kolostor | hegyoldal | Svájc | építészet | svájci alpok | múzeum
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!