Balzsamos olajfáktól barlangcsarnokokon át a szikrázó tengerig – Keresztül-kasul bejártuk Szlovéniát

Az égieknek felettébb jó napjuk lehetett, mikor Szlovéniát teremtették, mert ebbe az alig több, mint kétmilliós országba sikerült mindent belepakolni, ami csak jó. Mondjuk, miért utazz el ősszel ebbe a csodálatos országba, amivel nekik is segítesz pár súlyos áradás után!

Ha vannak országok, ahol csukott szemmel rábíznánk magunkat arra, hogy a tenyerén hordoz, az egyik garantáltan Szlovénia. Az alig több, mint budapestnyi lakosú országban egymástól karnyújtásnyira találjuk a leghívogatóbb fine dining éttermektől a Toszkána-szerűen balzsamos tájakon át a legizgalmasabb outdoor élményeket - és még sokkal többet. Szlovénia alig pár órányira elképesztő élményeket kínál, melyeket bűn nem felfedezni – és most, hogy az augusztusi szörnyű árvizek után szeretne felállni, még magadon kívül az országnak is borzasztóan jót tehetsz, ha idén ősszel fedezed fel.

Íme a mi kedvenceink egy egyhetes, varázslatos szlovén körútból, amiket garantáltan feltűzhetsz a csalódásmentes bakancslistádra!

Kócbek – tökmagolaj generációkon át

A határtól nem messze, Maribor felé épp útközben találjuk az Oljarna Kócbeket; egy tökmagolajjal foglalkozó családi vállalkozást, de ennyit mondani eléggé alullövés lenne.

A Kocbek a tökmagolajak Moët Chandonja; a világ legelitebb éttermei rendelnek tőlük akár 700-1200 euró/üveg áron is például a dubaji Burj-ba, a legjobb szlovén séf is az ő olajaikat használja, de természetesen vannak a nagyközönség számára is elérhető tételeik.

Egészen felemelő ízek, a tökmagolaj gyakorlatilag végtelen felhasználási spektruma mutatja meg, mennyire innovatív a gyártó, melyet jelenleg a tökmagolaj-ipar Hugh Jackmanje, Gorazd Kócbek vezet. Rendezvényeket, privát és nyílt kóstolókat is vállalnak, de elég csak beugorni pár üveg legjobb tökmagolajért is hozzájuk –szerintünk nem érdemes kihagyni.

Mari/bor

Mariborban érdemes egy estét eltölteni, ugyanis egy rettentő hangulatos kisváros, átitatva történelemmel, jelennel, régmúlttal és mégis kortárs vibrálással.

A vízparti Hiša Stare Trte-t nem szabad kihagyni, ugyanis itt van a világ legrégebbi szőlője gyönyörűen felfuttatva a sokszáz éves házfalon:

négyszázötven évével ez a szőlőtőke Guinness-rekordert is tart legrégebbi, és ma is termő szőlőként.

Borából évente huszonöt liter, meg nem vehető bort palackoznak el, amit olyan hírességek kaptak már, mint a Dalai Láma vagy Arnold Schwartzenegger. A romantikus szőlőn túl rengeteg csodás szlovén bort kóstolhatunk itt, a felemelő ízek mellett pedig gyönyörködhetünk a folyópart ringató látványában.

Sibon Resort Jeruzalem

Egészen bukolikus táj lesz a jutalma annak, aki a Sibon Resortban foglal szállást: a zseniális, helyi C’est Bon borokat kínáló, medencés hotelből valami elmondhatatlanul káprázatos panoráma nyílik a szőlőkkel megfuttatott tájra:

egy darab Toszkána, tőlünk egy karnyújtásnyira.

Piran & Koper – Szlovénia velencéi

Szlovénia parányi tengerpartjából minden módon kihozta a maximumot: Piran és Koper is évszázadokig a velencei köztársasághoz tartozott,

így nem véletlenül érezzük az építészetében és az egész hangulatában a vízen úszó olasz város minden csodáját mindkét helyen.

Varázslatos balkonok, egymásba kanyargó sikátorokból meglepően átforduló, szökőkutas nagy terek; tengerparton megivott, isteni proseccók;

a hangulat egyszerűen leültet és addig nem ereszt, amíg kész nem állsz az újabb barangolásokra ezekben a méretre nem nagy, de felfedezni való csodákban annál nagyobb számú városokban.

Minimum egy estét mindkét városban érdemes eltölteni.

Lisjak olivaolaj – Extra szűz, extra szép, extra old-timer

Az isztriai Lisjak család 1992 óta gyárt olivaolajat, és egészen mesteri szintre vitték a műfajt még Isztrián belül is, mely már hat éve zsinórban zsebeli be a világ legjobb olivaolaj-gyártó régiója címet.

A Lisjak végtelen olivamezőin már csak a szemünket pásztázni is csodálatos, az ízek pedig írásban elmondhatatlanok: az egyszerűen nagyszerű és a kicsit megcsavart ízvilágok egyaránt mennyeiek, a kilátásról nem is beszélve.

Külön szuper élmény, ha kibérlünk tőlük egy old-timer Fiatot, amit kifejezetten a domboldalakon vezetésre teremtettek, és abszolút retró módon járjuk be a környéket Portorožtól Izoláig.

Škocjan barlangok – Lépj be Móriába

Nem véletlenül lett 1986 óta az UNESCO világörökség része ez a barlangrendszer, ugyanis valami olyan félelmetesen szépet (igen, félelmetesen) kínál, amitől minden fél percben leesik az ember álla. Alsóhangon másfél óra bejárni, viszont minden lépésért megéri:

a barlang egyes részein olyan óriási és több tízméter mély csarnokokká alakul, melyekhez foghatót mi csak a Gyűrűk ura-filmek Móriájában láttunk.

Egy hasonló híd is van benne; Szlovénia Khazad-dûmja, amit tériszonyosként egyszerre hidegrázós és felemelő élmény végigcsinálni, úgyhogy szerintünk Szlovéniában nem csak a hegyek tetejére, hanem a belsejükbe is nagyon érdemes bemenni.

Ljubljana – egy autómentes főváros

Ha van olyan város, ahol a lovasrendőrt konkrétan jogosnak tartjuk, az a szlovén főváros, Ljubljanában ugyanis a kora reggeli órák után évek óta semmilyen autósforgalom nem engedélyezett. És ez elképesztően jól áll neki:

sétálgató turisták, piacokon vásárló helyiek, folyami korzók, megannyi építészeti látnivaló, művészek és sörfőzdék, pezsgés és nyugalom mind-mind megfér ebben a gyakorlatilag autómentes fővárosban.

Úgyhogy ha van hely, ahová a legpazarabb őszi barangolást betervezheted egy karnyújtásnyira hazulról, az garantáltan Szlovénia. Egy üveg Hiša Stare Trte-ben esküszünk rá.

(Fotók: Unsplash, Slovenia.info, hivatalos oldalak)

maribor | szlovénia | Škocjan | nagy sztori | piran

FOLYTASD EZZEL

Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod

10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod

Rendeld meg a Roadster magazin 14. számát!

Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom