Talán mindenkinek ismerős lehet a magyar háztartások legborzalmasabb szereplője: a zacskókkal teli zacskó. A következő bűnös a felbontott fűszeres tasakokkal teli befőttesüveg, illetve a szintén velük megtöltött cipősdoboz. Fűszerek nélkül minden étel unalmas, ezért igazán megérdemelnek egy szebb, jobb főhadiszállást. Adunk egy pár tippet, hogy mitől lehet sokkal praktikusabb, profibb konyhaszekrényünk, fűszerpolcunk.
Dühítő lehet, hogy soha, semmi sincs kéznél, hogy egyforma, felirat nélküli üvegcsékben vannak a fűszerek, esetleg maradnak a felbontott, aromazár nélküli zacskóban. A legszörnyűbb pedig, amikor a felsoroltak mind teljesülnek, és ehhez még érkezik egy kis élelmiszermoly-invázió. Dönteni kell, megy a kukába a szárazáru, a fűszer, minden, és elölről kell kezdeni a beszerzést, majd újra jön a káosz. Vagy megrázzuk magunkat, és szentelünk egy délutánt a konyhánk méltatlanul mostohán kezelt szereplőinek. Rendszerezett, tematizált, átlátható fűszerpolccal, fiókkal, álvánnyal minden egyes főzés élmény lehet, kapkodás nélkül.
Távol a hőtől
Óriási baki a szagelszívó polcán vagy a főzőlap felett, radiátor mellett tárolni a fűszereket. A hőhatás miatt hamarabb elveszítik aromájukat, összeállnak a porok, elmegy az ízük. Át kell őket helyezni egy szárazabb, hűvösebb helyre.
Akik nem hiányoznak majd
A rendszerezés kezdeténél át kell nézni, vagyis inkább szagolni az összes meglévő fűszert. Amelyikről esetleg nem tudjuk, hogy micsoda, nyugodtan mehet a kukába. Valószínűleg egy ideje nem használtuk, nem fog hiányozni.
Üvegezés
Nem tudunk jobb választást, mint a kicsi üvegcsék. Jobbak bármilyen műanyagnál, ráadásul könnyen kiderül, ha esetleg megtámadta a moly, vagy becsomósodott benne a fűszer. Érdemes egyformákat beszerezni, vagy akár kiürült kisebb üvegekkel rendszerezni. Szuper lehet bolti pástétomos, kisebb szószos, esetleg olajbogyós üveg is, ha nem ragaszkodunk a lakberendezési üzletek üvegeihez. Házilag is lehet ízléses a kollekció, pláne, ha egyforma színű kupakokkal és etikettekkel, feliratokkal látjuk el őket.
Szólítsd a nevén!
Fontos, hogy ellássuk a kis tartókat egyértelmű címkézéssel. A ráragasztott etikett helyett még jobb megoldás egy kicsit vastagabb papírra írni a fűszernevét, majd spárgával, gumival felszerelni az üvegre. Így nem kell lekapargatni az üvegről az etikettet, ha új fűszer kerülne bele, csak a papírtáblátcskát kell kicserélni. Újra divatosak a címkéző gépek domború feliratai, ráadásul valamiért szuper érzés ezekkel feliratozni.
A kevesebb több
Sokan beleesünk a hibába, hogy egyetlen recept miatt vásárolunk egy egész csomag speciális fűszert. Felesleges, csak azért nem fogunk főzni vele, mert van belőle otthon. Ha több ételhez el sem tudjuk képzelni, hogy használnánk, lépjünk rajta túl. Ráadásul egy egész üveget sem biztos, hogy érdemes elpazarolni egy ritka, túl niche fűszerre.
Praktikusan
Ha polcon tartjuk őket, érdemes az üveg oldalára ragasztani, rögzíteni a nevét, míg a helytakarékos fűszerfiókok esetében muszáj a kupakra írni, hogy mi van az üvegekben. Így nem lesz káosz.
Átgondolt mennyiségek
Ha tudjuk, hogy gyakran főzünk például indiai ételt, kéznél kell lennie az ilyen jellegű fűszereknek, de ha abszolút magyaros a konyhánk, központi helyet foglaljon el a kömény, a paprika, a borsok.
Huszonöt fűszer
Végezetül írunk egy kis listát arról, hogy ízléstől függetlenül melyek lehetnek azok az alapfűszerek, amelyek jó, ha jelen vannak a konyhákban:
- feketebors (egész)
- őrölt kömény
- római kömény
- oregánó
- csilipehely
- kakukkfű
- rozmaring
- babérlevél
- majoranna
- bazsalikom
- zsálya
- szárított fokhagymapor (nem fokhagymás só!)
- vöröshagymapor
- édes magyar fűszerpaprika
- füstölt paprika
- fahéj
- szegfűszeg
- őrölt gyömbér
- vaníliaőrlemény vagy -rúd
- mustármag
- kurkuma
- curry fűszerkeverék (indiai, thai, egyéb ízlés szerint)
- szerecsendió
- maszala (garam, tikka, tandoori stb.)
- koriandermag
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash, Getty Images)
felelős gasztrohős | rendszerezés | fűszerpolc | főzés | spice
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!